یکشنبه ۱۳۹۸/۰۶/۱۷

درافشانی:

استقبال چشمگیر و حضور پر شور شهروندان از برنامه های هفته فرهنگی قزوین

درافشانی،سرپرست شهرداری قزوین و رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین گفت:هفته فرهنگی قزوین با استقبال پرشور و چشمگیر شهروندان در سطح محلات شهر قزوین و نواحی منفصل شهری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛محمد درافشانی افزود:بیش از 110 برنامه متنوع فرهنگي،اجتماعی و ورزشی در طول هفته فرهنگی قزوین از دوم تا 9 شهريور به طور غيرمتمرکز در سطح محلات شهر قزوین و نواحی منفصل شهری برگزار شد.

وی اظهار کرد:با توجه شعار "#قزوین_شاداب_نزدیکترین_مقصد" امسال در برنامه های فرهنگی قزوین به موضوع ایجاد نشاط اجتماعی و همچنین معرفی کهن شهر تاریخی قزوین به گردشگران به عنوان مقصدی نزدیک و در دسترس توجه ویژه شده بود.

این مقام مسئول اضافه کرد:«شناساندن ابعاد مختلف فرهنگی و هنری قزوین به شهروندان و گردشگران بعنوان مقصدی در دسترس و نزدیک»، «معرفی پتانسل های بالای گردشگری شهر قزوین »و «تلاش در جهت افزایش حس تعلق خاطر شهروندان به شهر و مشارکت با مدیریت شهری» و «در سطح شهر قزوین بالاخص در نواحی منفصل و مناطق کمتر از جمله اهداف برگزاری هفته فرهنگی قزوین است

بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید موسی ابراهیمی  ابوالشهید محدث معاصر

درافشانی بیان کرد:از برنامه های فرهنگی فاخری که برای این هفته از سوی مجموعه مدیریت شهری قزوین برگزار شد، آئین بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین سید موسی ابراهیمی ابوالشهید محدث معاصر، پژوهشگر و رئیس سابق حوزه علمیه قزوین بود که در راستای پاسداشت مقام علمی حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی برگزار شد.

وی افزود:رونمایی از تمبر یابود آئین بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید موسی ابراهیمی و تقدیر از مقام شامخ و علمی حجت الاسلام و المسلمین ابراهیمی با حضور آیت الله عابدینی امام جمعه قزوین و نماینده ولی فقیه در استان و حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینی قزوینی مدرس حوزه علمیه قم از جمله بخش های این مراسم بود.

هفته فرهنگی قزوین با طعم شیرین طنز فارسی 

سرپرست شهرداری قزوین و رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین گفت:اختتامیه دومین جشنواره ملی طنز ادبی فارسی عبیدزاکانی از دیگر برنامه های فاخر فرهنگی قزوین بود که با اجرای رضا رفیع طنزپرداز کشور و هنرمندان طنزپردانی ملی و استانی برگزار شد.

درافشانی افزود:338 اثر به دبیرخانه جشنواره ملی طنز عبید زاکانی ارسال شد که 198 اثر مربوط به بخش نثر «داستان کوتاه و مینیمال طنز» و 110 اثر مربوط به بخش شعر «کلاسیک،نو و آزاد» بود،30 اثر ارسالی نیز بدلیل حایز نبود شرایط جشنواره مورد پذیرش قرار نگرفت.

وی خاطرنشان کرد:دومین جشنوره طنز عبید زاکانی امسال به صورت منطقه ای برگزار شد و در سال آینده سعی بر برگزاری این جشنواره به صورت بین المللی خواهد شد.

«شب های فیروزه ای» میزبان  سرای تاریخی سعدالسلطنه قزوین

درافشانی اظهار کرد:اجرای برنامه شب های فیروزه ای در مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدالسلطنه از دیگر برنامه های هفته فرهنگی قزوین بود که با هدف معرفی جاذبه های فرهنگی و تاریخی کهن شهر قزوین از دوم الی هفتم شهریور ماه به طور زنده از آنتن شبکه پنج رسانه ملی و سیمای مرکز قزوین به هموطنان و هم استانی ها تقدیم شد.

وی افزود:درافشانی اضافه کرد:در برنامه شب های فیروزه ای ویژه هفته فرهنگی قزوین برنامه های متنوع فرهنگی اجرا شد که از آن جمله می توان به اجرای گروه سرود آوای مهر / به سرپرستی آقای ارداقیان هنرمند قزوینی،تقدیر از قاسم انصاری،محقق قزوینی،اجرای گروه سرود استانی آوای دست ها،اجرای گروه سرود انتظار، اجرای نقالی توسط گلاره چگینی نوجوان هنرمند قزوینی، اجرای برنامه نمایشی رادیویی،تقلید صدا و بیان ضرب المثل ها و داستان هایی با لهجه قزوینی توسط عزیزالله میرابی هنرمند پیشکسوت قزوینی، گروه بزرگ دف نوازان قزوین/ به سرپرستی آقای رستمی، اجرای زنده هنرهایی نظیر خوشنویسی،معرق کاری،کاشی کاری،ترمه دوزی ،اجرای گروه سرود نغمه/ به سرپرستی آقای مافی مقدم، تقدیر از سارا باقری فرزند شهدای کارمند به مناسبت هفته دولت و هفته فرهنگی ،ر،ین اشاره کرد.

وی افزود:اجرای موسیقی توسط خوانندگان قزوینی – ستار سهرابی،حسین ترکاشوند،حمید همت یار،آرش عنقاری،تقدیر از سعید مرادی قهرمان جهان و کهن شهر تاریخی قزوین / دارنده مدال قهرمانی جهان در رشته جودو، تقدیر از مبینا بخشی نژاد و پرنیا سلمانی دارندگان مدال طلای تکواندوی تیم ملی نونهالان کشور در مسابقات جهانی ازبکستان،تقدیر از مژگان خدادادی دارنده مدال برنز تیم ملی بستکبال بانوان در مسابقات آسیایی، اجرای گروه بومی و محلی استان های گلستان و کردستان حضور هنرمندان ملی – محمد رضا عیوضی،مهدی سلوکی،فریبا کوثری،یوسف صیادی،مهران رجبی، محمد کاسبی، محمدبابایی، علی پرویز رضا آبسالان  از دیگر بخش های ویژه برنامه شب های فیروزه ای بود.

تاریخ شفاهی گویش ها و لهجه های فرهنگ قزوین قدیم

درافشانی در بخش دیگری از سخنانش گفت:تاریخ شفاهی گویش ها و لهجه های فرهنگ قزوین قدیم با هدف معرفی و احیای آداب و رسوم و لهجه قزوینی برگزار شد و از تعدادی از خانواده های قزوینی تقدیر بعمل آمد.

وی اظهار کرد:در این برنامه مطالب زیبایی توسط برخی از خانواده های قزوینی در خصوص رفتار و منش و میهمان نوازی قزوینی،بازی های محلی و آداب و رسوم ازدواج قزوینی،شیرینی های قزوین و قیمه نثار،اجرای نمایش رادیویی و بیان ضرب المثل های قزوینی با لهجه شیرین قزوینی بیان شد.

شب نشست موسیقی و هنر(مکتب موسیقی قزوین در عهد صفوی)

سرپرست شهرداری قزوین و رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین بیان کرد:شب نشست موسیقی و هنر(مکتب موسیقی قزوین در عهد صفوی) با همکاری انجمن موسیقی استان قزوین در راستای تحقق سیاست مجموعه مدیریت شهری جهت استفاده از ظرفیت انجمن های تخصصی در کاخ موزه چهلستون با حضور هنرمندان و شهروندان برگزار شد.

برپایی نمایشگاه کشوری استادان برجسته ایرانی «دستخط 5»

درافشانی افزود:از دیگر برنامه هفته فرهنگی قزوین می توان از نمایشگاه خوشنویسی «دستخط 5» نام برد که 80 اثر نفیس از اساتید برجسته خوشنویسی کشور غلامحسین امیرخانی، مجتبی ملک زاده، رضا بنی رضی و علی شیرازی در معرض دید عموم گذاشته شده است.

به گفته وی این نمایشگاه با همکاری انجمن خوشنویسی استان قزوین در نگارخانه فرهنگسرای  بانو حضرت زهرا (س) برپا شد که تا پانزدهم شهریور ماه سالجاری با هدف ایجاد انگیزه در ترویج هنر خوشنویسی و انتقال تجربیات استادان خوشنویسی به هنرجویان خوشنویسی دایر بود.

برگزاری محفل شعر و آوا

این مقام مسئول خاطرنشان کرد:برگزاری محل شعر و آوا با حضور شاعران برجسته،مجریان و گویندگان توانمند استان در خانه موزه امام جمعه شهیدی با هدف معرفی فرهنگ و آداب کهن شهر قزوین همزمان با هفته فرهنگی  قزوین دردستور کار قرار گرفت.

هشتمین یادواره شهیدان رجایی و باهنر و شهدای کارمند

وی اضافه کرد:مشارکت در برگزاری هشتمین یادواره شهیدان رجایی و باهنر و شهدای کارمند از دیگر اقدامات شهرداری در ایام هفته فرهنگی قزوین بود که با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصحلت نظام برگزار شد،در این برنامه از خانواده 63 کارمند شهید تقدیر شد.

نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی و هنرهای سنتی قزوین

این مقام مسئول بیان کرد:نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی و هنرهای سنتی قزوین با حضور 8 استان گیلان،البرز،تهران،زنجان،سمنان،اصفهان،خراسان رضوی و قزوین در 19 غرفه با مشارکت سازمان میراث فرهنگی در کاخ موزه چهلستون سوم الی هفتم شهریور برپا شد.

درافشانی خاطرنشان کرد:در این نمایشگاه هنرمندان استان قزوین در 9 غرفه با ارائه آثاری در رشته های چرم دست دوز،منبت،گره چینی،نگارگری سنتی،خراطی چوب،نقاشی پشت شیشه،معرق،سنگ های قیمتی،قلم زنی و رودوزی های سنتی حضور فعال دارند.

همایش ورزش صبحگاهی در بوستان پامچال

وی افزود"برپایی همایش ورزش صبحگاهی از دیگر برنامه های هفته فرهنگی قزوین بود که به منظور ایجاد نشاط اجتماعی و ارتقای سطح سلامت شهروندان در بوستان پامچال با حضور پرشور شهروندان برگزار شد.

در این همایش با اهداء 7 دستگاه دوچرخه و جوایز متنوع به قید قرعه از شرکت کنندگان تقدیر بعمل آمد.

برگزاری مسابقات فوتبال محلات در ورزشگاه معلم

درافشانی اظهار کرد:مسابقات فوتبال محلات با حضور 100 تیم در رده سنی متولدین 85 و 86 و متولدین 87 به بعد از دوم شهریور سالجاری با هدف ترویج ورزش در ورزشگاه معلم آغاز بکار کرد و رقابت ها برگزار شد و در نهایت هفتم شهریور با معرفی تیم های برگزیده و تقدیر از آنها بکار خود پایان دا.د.

مسابقات دومیدانی پیشکسوتان قهرمان طلایی

وی خاطرنشان کرد:برگزاری مسابقات دومیدانی پیشکسوتان قهرمان طلایی در بوستان هشت بهشت از دیگر برنامه های هفته فرهنگی قزوین بود که با حضور پرشور شهروندان میانسال و قهرمان ورزشی پیشکسوت در راستای ایجاد نشاط اجتماعی برگزار شد

اجرای شش جنگ شاداب «محله مینودری» در نواحی منفصل شهری

درافشانی افزود:از دیگر برنامه های مفرح هفته فرهنگی قزوین برگزاری شش جنگ شاداب با عنوان «محله مینودری» بود که با هدف ارتقای سطح فرهنگ شهروندی و ایجاد نشاط اجتماعی برگزار شد که با استقبال خیلی خوب شهروندان نواحی منفصل شهری مواجه شد.

وی خاطرنشان کرد:جنگ شاداب «محله مینودری» با محوریت هفته فرهنگی قزوین نواحی منفصل شهری چوبیندر،حسن آباد، دانش،ناصرآباد،مشعلدار و باغ نشاط برگزار شد،در بخش اول جنگ محله مینودری مسابقات ورزش شهروندی و در بخش دوم جنگ شبانگاهی با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی نظیر برگزاری مسابقه با موضوع پسماند،نمایش طنز،مسابقات مفرح و .... توسط هنرمندان بومی شهر قزوین به اجرا در آمد.

برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی در مراکز سازمان

درافشانی بیان کرد:برنامه های متنوع فرهنگی با محوریت شهر زیبا و شاداب من قزوین در مراکز آموزشی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین در ایام هفته فرهنگی قزوین برای کودکان برگزار شد که از آن جمله می توان به برگزاری مسابقات

نقاشی، کارگاه های قصه گویی،مسابقه کتابخوانی ،خوشنویسی،اجرای نمایش عروسکی،برگزاری تور گشت و قزوین گردی اشاره کرد.

ویژه برنامه عیادت از بیماران،معلولان و سالمندان در هفته فرهنگی قزوین

وی اضافه کرد:عیادت و دلجویی از بیماران بیمارستان های ولایت و قدس،معلولان و سالمندان مرکز امیرالمومنین (ع) کورانه از دیگر برنامه های هفته فرهنگی قزوین بود که با حضور مدیران شهری و تعدادی از شهروندان انجام شد.

درافشانی افزود:اجرای نقاشی دیواری با موضوع آیین سنتی تعزیه خوانی بر روی دیوار ورزشگاه ناحیه منفصل شهری چوبیندر در میدان تعزیه از سوی سازمان زیباسازی نیز صورت گرفت.

اجرای 15  "تئاتر خیابانی شهروند"در بوستان های شهر قزوین

سرپرست شهرداری قزوین و رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین افزود:به مناسبت هفته فرهنگی قزوین و با محوریت انتقال آموزه های شهروندی و در راستای ایجاد نشاط اجتماعی، شناسایی هویت شهری و توجه به آداب و رسوم کهن شهر قزوین از سوم الی هفتم شهریور 15 تئاتر خیابانی در بوستانهای ملاخلیلا، هشت بهشت، الغدیر، مشاهیر، گلسار، ،ملت، درب کوشک، پامچال، پیاده راه سبزه میدان، مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدالسلطنه شهر قزوین اجرا شد.

اهدای کتاب رایگان به شهروندان در ایام هفته فرهنگی قزوین

وی افزود:از دیگر برنامه های هفته فرهنگی قزوین اهدای کتاب رایگان شهروندان در سطح محلات شهر قزوین بود که به منظور ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب و کتابخوانی انجام شد.

اجرای جُنگ بزرگ شب های پرستاره در بوستان باراجین (فدک)

درافشانی افزود:اجرای جنگ های بزرگ شب های پرستاره در بوستان بارجین (فدک) با محوریت معرفی کهن شهر تاریخی قزوین و ترویج فرهنگ شهروندی با حضور مشارکت و  استقبال پرشور شهروندان و با اجرای خوب هنرمندان بومی شهر قزوین در راستای ایجاد نشاط اجتماعی برگزار شد.

اجرای نقاشی خیابانی در پیاده راه سبزه میدان

وی خاطرنشان کرد:اجرای نقاشی خیابانی توسط کودکان قزوینی به مناسبت هفته فرهنگی قزوین در پیاده راه سبزه میدان با محوریت موضوعات شهروندی و افزایش حس تعلق آنان به زادگاهشان برگزار شد.

برگزاری دو کنسرت موسیقی

برگزاری دو کنسرت بزرگ موسیقی حجت اشرف زاده در نمایشگاه بین المللی قزوین و بابک برهانی در سالن کوثر از دیگر برنامه های هفته فرهنگی قزوین که با مشارکت سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین انجام شد.

چهارمین دوره مسابقات بلیتس شطرنج در بوستان ملت با مشارکت بنیاد شطرنج بویه

سرپرست شهرداری قزوین و رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین افزود:برگزاری چهارمین دوره مسابقات بلیتس شطرنج در بوستان ملت با مشارکت بنیاد شطرنج بویه از دیگر برنامه های ورزشی هفته فرهنگی قزوین بود 

مشارکت در برگزاری سیزدهمین جشنواره تئاتر جوان قزوین

وی اضافه کرد:جشنواره تئاتر جوان با حضور 12 گروه در بخش صحنه ای و شش گروه در بخش خیابانی طی سه روز با مشارکت سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین به مناسبت هفته فرهنگی قزوین برگزار شد.

جشنواره بازیافت در بوستان ملی باراجین

درافشانی بیان کرد:جشنواره بازیافت همراه با اجرای برنامه های شاد آموزشی توسط سازمان مدیریت پسماند و با همکاری سازمان فرهنگی،اجتماعی  و ورزشی شهرداری قزوین در بوستان ملی باراجین برگزار شد و مورد استقبال همشهریان قرارگرفت.

جشنواره کافوهای زیبا در خیابان خیام

وی اظهار کرد:جشنواره کافوهای زیبا با هدف معرفی قزوین در سطح ملی و فراملی به عنوان پایتخت خوشنویسی و هنر که دارای قدمت زیادی در این عرصه است به اجرا درآمد، این جشنواره از دوم تا ششم شهریور ماه سالجاری با همکاری انجمن هنرهای تجسمی استان برگزار شد174 اثر توسط 103 هنرمند به دبیرخانه جشنواره کافوهای زیبا ارسال شد که 100 نفر از آنها هنرمندان قزوینی و سه هنرمند از شهرهای تهران کرج و بابل بودند در مجموعه 130 اثر انفرادی و 44 اثر گروهی به این جشنواره ارسال شد که در نهایت 48 اثر برای اجرا بر روی کافوهای شهر قزوین انتخاب شد

رویداد استارت آپی کارآفرینی گردشگری

سرپرست شهرداری قزوین و رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین افزود:رویداد استارت آپی کارآفرینی گردشگری با حضور هشت استارت آپ موفق و بیش از 30 کسب و کار نوپا در حوزه توسعه صنعت گردشگری با حضور سرمایه گذاران منطقه ای و ملی در بنای عالی قاپوی دولتخانه صفوی با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری قزوین و مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدالسلطنه برگزار شد.

درافشانی اضافه کرد:امضای تفاهم نامه سه جانبه همکاری با استارت آپ کشاورزیار و گشتتیم با رویکرد حمایت از باغستان های سنتی قزوین از سوی مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان،معاونت برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری و کمیسیون کارآفرینی و کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی استان از اتفاقات این برنامه بود.

تولید 300 خبر فضای مجازی و 60 خبر و گزارش خبری

سرپرست شهرداری قزوین و رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین افزود:تولید  300 خبر تلگرامی و ارسال آنها به بیش از 135 گروه خبری در فضای مجازی، تولید 60 خبر و گزارش و ارسال آنها به خبرگزاری ها، مطبوعات محلی و سراسری و بارگذاری در پرتال شهرداری، ساخت 30 کلیپ و تیزر از برنامه های هفته فرهنگی قزوین، تولید 12 هزار فرم عکس، طراحی، چاپ و توزیع پوستر و دعوتنامه هفته فرهنگی و دیگر برنامه های جانبی،  طراحی، چاپ و ارسال دعوت نامه، چاپ 2000 متر بنر برای نصب بر روی سازه های شهری از جمله اقدامات انجام شده در حوزه اطلاع رسانی و تبلیغات محیطی می باشد.

تصاویر مرتبط