سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۶/۰۵

قافله باشی،رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قزوین:

خانواده های اصیل به حفظ لهجه و آداب قدیمی قزوینی کمک کنند

قافله باشی، رئیس کمیسیون فرهنگی،اجتماعی و هنری شورای اسلامی شهر قزوین گفت: خانواده های اصیل و بزرگان و ادبای قزوین برای صیانت از لهجه و آداب و سنن ماندگار و ارزشمند قزوینی کمک کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری قزوین، مهدیه سادات قافله باشی در آئین «تاریخ شفاهی، گویش ها و لهجه های فرهنگ قزوین قدیم» که به مناسبت هفته فرهنگی قزوین در سالن دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد،افزود:حفظ اصالت های فرهنگی رسالت ها همه ماخانواده ها محسوب می شود و باید به لهجه، آداب و رسوم، سنن تاثیرگذار احترام بگذاریم و برای حفظ آنها تلاش کنیم.

وی اظهار کرد:گاهی اوقات احساس می شود خجالت می کشیم با لهجه شیرین قزوینی صحبت کنیم و معلوم نیست چرا همه اصرار داریم به قول معروف تهرانی صحبت کنیم در حالی که خودمان اصالت هایی داریم که با ارزش است و باید به نسل آینده منتقل شود.

قافله باشی بیان کرد: در قزوین فامیلی های با معنایی با توجه به مشاغل افراد داشتیم که اکثر این افراد آن را تغییر داده اند و باید پرسید چرا نباید اصالت خود را حفظ کنیم.

‌وی افزود: اگر با همین رویکرد جلو برویم شاید در آینده از اصالت و آداب و سنن قزوین فقط مردم با شیرینی باقلوا بتوانند نام این خطه را به یاد بیاورند لذا از بزرگان و اهل فرهنگ و ادب انتظار می رود در این زمینه اقدام لازم را انجام دهند و به این موضوع حساس باشند.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین یادآورشد: هفته قزوین از این منظر که بتواند گامی هرچند کوچک در مسیر حفظ اصالت های ارزشمند قزوینی بردارد می تواند اتفاق خوبی باشد و از فراموش شدن فرهنگ های اصیل جلوگیری کند.

 

وی اظهارداشت: امیدواریم نسل حوان خجالت نکشد و اصالت قزوینی خود را حفظ و به آن افتخار کند و از بزرگان هم درخواست می کنیم کمک کنند این اصالت ها صیانت شود.

در ادامه چند تن از خانواده های اصیل قزوینی از جمله جمشیدی در خصوص بازی ها و سرگرمی های قزوینی، جهیزیه بردن، خنچه بردن، نمایش های روحوضی و خرسک گذاشتن روی حوض، یزدی در مورد ورزش های زورخانه ای، زهرا مرعشی در مورد شیرینی های قزوین مطالبی بیان کردند.

یکی از برنامه های جذاب، اجرای برنامه نمایشی رادیویی، تقلید صدا و بیان ضرب المثل ها و داستانهایی با لهجه قزوینی و بیان آداب و رسوم شیرین قزوینی ها در مراسم عروسی و سایر سنن از سوی  عزیزالله  میرابی از هنرمندان پیش کسوت و شاخص و اصیل قزوین اجرا شد که با استقبال خوب حاضران مواجه شد.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط