سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۶/۰۵

داودی،رئیس شورای اسلامی شهر قزوین:

آداب و سنن و لهجه قزوینی در برنامه های هفته فرهنگی معرفی می شود

داودی،رئیس شورای اسلامی شهر قزوین گفت: با برگزاری هفته فرهنگی تلاش می شود برخی از آداب و رسوم و لهجه قزوینی که در حال فراموشی است معرفی و احیا شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری قزوین،حکمت الله داودی در آئین «تاریخ شفاهی، گویش ها و لهجه های فرهنگ قزوین قدیم» که در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد،افزود:در هفته قزوین رویکرد ما این است که به همه ابعاد فرهنگی استان پرداخته شود.

وی اظهار کرد:نگاه اعضای شورای شهر این است آنچه ریشه در فرهنگ قزوین دارد را بتوانیم در قالب برنامه های مختلف به آن ورود کنیم تا مردم با مسائل مختلف آشنا شوند.

داودی بیان کرد: استان قزوین با داشتن آثار تاریخی بیشمار نشان می دهد سبقه خوبی در فرهنگ دارد و ما وظیفه داریم برای معرفی آداب فراموش شده و یا در حال فراموشی هم همت کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین یادآورشد: ای کاش در این برنامه ها همه آیتم ها از مجری و موسیقی و کارهای هنری و نمایش با لهجه قزوینی بود تا حاضران با حال و هوای این لهجه آشنا می شدند و بخشی از جذابیت های اصیل قزوین دیده می شد.

داودی گفت: بسیاری از آداب و رسوم و صنایع دستی، لهجه ها، کارهای فرهنگی در استان در حال فراموشی است و گاهی خانواده ها نیز از یاد دادن لهجه قزوینی به فرزندان خود پرهیز می کنند که این رویکرد منطقی نیست.

وی اضافه کرد: امیدواریم برنامه های هفته فرهنگی بتواند بخشی از آیین های خوب این خطه را یادآوری و معرفی کند.

در ادامه جمشیدی در خصوص بازی ها و سرگرمی های قزوینی،جهیزیه بردن، خنچه بردن،نمایش های روحوضی و خرسک گذاشتن روی حوض،یزدی در مورد ورزشهای زورخانه ای،زهرا مرعشی در مورد شیرینی های قزوین مطالبی بیان کردند.

یکی از برنامه های جذاب، اجرای برنامه نمایشی رادیویی، تقلید صدا و بیان ضرب المثل ها و داستانهایی با لهجه قزوینی و بیان آداب و رسوم شیرین قزوینی ها در مراسم عروسی و سایر سنن از سوی  عزیزالله میرابی از هنرمندان اصیل و پیش کسوت قزوینی اجرا شد که با استقبال خوب حاضران مواجه شد.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط