چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۵

حجت الاسلام محمودی کلایه:

هدفمند کردن برنامه های فرهنگی و ورزشی از اولویت های جدی سازمان است

حجت الاسلام محمودی کلایه،معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین گفت: هدفمند کردن برنامه های فرهنگی و ورزشی از اولویت های جدی سازمان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛ حجت الاسلام محمودی کلایه در دیدار با آیت اله عبدالکریم عابدینی امام جمعه قزوین و نماینده ولی فقیه در استان قزوین افزود: یکی از دغدغه های مهم ما در سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین مغفول ماندن ماموریت های اصلی سازمان است، به جای آنکه بر اساس اساسنامه و تکالیف اولیه اش حرکت کند،محکوم به اجرای ماموریت های گستسه، غیر پیوسته،بدون برنامه ریزی شده و غیر هدفمنده شده است.

وی اضافه کرد: شاید در نگاه اول مقاصد این برنامه های در حوزه های مختلف فرهنگی،دینی و ورزشی مبارک به نظر برسد ولی بدلیل عدم پیوستگی،انسجام و اتصال به یک برنامه و چشم انداز بالادستی، این برنامه ها خروجی و بهره کافی برای شهروندان و شهر قزوین نداشته است.

این مقام مسئول افزود: به دلیل عدم پیوستگی و غیر هدفمند بودن برنامه ها در واقع ما مشغول سیفی کاری زوده بازده بوده ایم تا کاشت درختان ریشه دار و تنومند در سطح شهر قزوین.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از دغدغه های ما این است که سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری یک سازمان تخصصی ورزشی،تبلیغاتی ،فرهنگی نیست بلکه یک نهاد خدمتگزار با رسالت های فرهنگی،اجتماعی در حوزه شهری است و قانون ماموریت های ما را در جغرافیای شهری تعریف کرده است.

 

حجت الاسلام محمودی کلایه بیان کرد:یکی از ظرفیت های سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری منعطف بودن این سازمان است، قانون این اجازه را داده است تا برنامه هایمان بر اساس مقتضیات زمان و مکان باشد نه صرفا بر اساس بخشنامه های خشک و بی روح.

وی اظهار کرد:بر اساس مقتضیات زمان و مکان، می توان نیازهای مناطق مختلف شهر قزوین را احصاء و برای هر کدام از آنها نسخه خاص خودش را پیچید، این ظرفیت ما را مکلف تر می کند تا یک برنامه بلند مدت و با چشم انداز روشن قانونی را برای حرکتمان در تمام حوزه های اجتماعی و فرهنگی تدوین کنیم.

رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین افزود: متاسفانه در سال های اخیر این رسالت مهم بدلیل تکالیف متعددی که باری بر دوش مجموعه بوده،مغفول مانده است.

حجت الاسلام محمودی افزود: از برنامه های دیگرمان «توجه جدی به تدوین یک برنامه هدفمند،منضبط شدن به اجرای آئین هایی که خودمان بر اساس مقتضیات جامعه نوشته ایم»، است.

وی انجام مطالعات هدفمند در خصوص ذائقه های فرهنگی،نیازهای شهروندان و مناطق مختلف شهر قزوین را از دیگر برنامه های اولویت دار سازمان برشمرد و گفت: مطمئنا آسیب های فرهنگی و اجتماعی شمال شهر با جنوب شهر قزوین متفاوت است لذا باید برای هرکدام نسخه درمان جداگانه ای پیچیده شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب مبحث واگذاری امور به حلقه های میانی را مطرح کردند، لذا یکی از برنامه های جدی سازمان نیز بهره گیری از تجارب و واگذاری برخی از امور سازمان به حلقه های میانی «نخبگان ورزشی، فرهنگی» خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: قطع به یقین استفاده نکردن از تجربیات نخبگان، ما را ضعیف تر و کم تجربه تر می کند، در حالی که می توانیم فارغ از هر گونه گرایش سیاسی،حزبی و قومی از تجربیات و دانش نخبگان بدون هیچ گونه هزینه اضافی برای اداره بهتر شهر بهره های کافی و لازم را ببریم.

 

حجت الاسلام محمودی کلایه افزود: سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری امکانات ورزشی و فرهنگی زیادی در سطح شهر دارد که هیچ کدام متعلق به ما نیست ما فقط چند صباحی امانت دار هستیم و فقط در صورتی می توانیم از این امانت استفاده کنیم که نفع آن به شهر و شهروندان برگردد.

وی اضافه کرد:بر این موضوع اصرار داریم هر برنامه ای که منجر به ارتقای فرهنگ شهروندی و رفع آسیب های اجتماعی باشد مورد مقبول سازمان است و بر دیدگان ما جای دارد و از ایده ها و برنامه های مفید و هدفمند استقبال کنیم.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: ذائقه هر کدام از شهروندان قزوینی متفاوت است،ما وظیفه داریم همچون مادری مهربان برای هر کدام از این ذائقه ای خوراک سالمی را تهیه کنیم.

وی بیان کرد: این دیدگاه که باید برای همه و تک تک افراد جامعه کار کنیم و سفید، خاکستری و سیاه هیچ فرقی با هم ندارد، برگرفته از مکتب رسول خدا (ص) و تعالیم بزرگان دین اسلام است و برنامه های ما نیز در این مسیر ریل گذاری دشه است.

حجت الاسلام محمودی افزود:نهادهای متعددی در حوزه فرهنگ سازی مشغول فعالیت هستند و خوشبختانه جمعی دغدغه مند متولی امور هستند،از ابتدای ورود به سازمان تلاش کرده ایم  تا از هر گونه موازی کاری،خنثی سازی و دوباره کاری بکاهیم.

وی در خاتمه گفت:انتظارات و دغدغه های بسیاری قبل از ورودم به سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین شنیده می شد،خوشبختانه تمام مطالبات،دغه غه بسیاری از همکاران سازمان نیز است،لذا تصمیم بر آن شد تا با حفظ تمام همکاران مجموعه،در مسیر جدید حرکت کنیم، امیدواریم بتوانیم گام های مناسبی را در راستای ارتقای فرهنگ شهروندی و رفع آسیب های اجتماعی در سطح شهر قزوین برداریم.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط