شنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۱

در نشست مشترک کمیته گردشگری کلانشهرها و سازمان فرهنگی قزوین تاکید شد؛

روز قزوین؛ فرصتی برای اجرای برنامه های مشترک کلانشهرهای ایران

سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین گفت: روز قزوین، فرصتی برای اجرای برنامه های مشترک شهرداری های کلانشهرهای ایران است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛ حسین برجی در نشست مشترک با رئیس کمیته گردشگری کلانشهرهای ایران اظهار کرد: نهم شهریورماه به مناسبت سالروز انتخاب شهر قزوین به عنوان پایتخت ایران، روز قزوین نامگذاری شده است که در این روز همواره برنامه های متنوع فرهنگی و گردشگری متنوعی برگزار می شود.

او روز قزوین را فرصت مغتنمی برای معرفی هرچه بیشتر ظرفیت‌های تاریخی، هنری، فرهنگی و گردشگری شهرقزوین و اجرای برنامه های مشترک با شهرداری های کلانشهرهای ایران عنوان کرد.

برجی به تشریح ظرفیت‌های بالای تاریخی شهر قزوین پرداخت و گفت: برخی مکان های تاریخی این شهر توسط شهرداری قزوین احیا شده است که از آن جمله می توان به مجموعه بزرگ تاریخی و فرهنگی سعدالسلطنه، موزه مردم شناسی قجر، خانه موزه ابوترابی، خانه امام جمعه شهیدی، حمام حاج میرحسن، حمام بلور، بنای طوطی و خیابان تاریخی شهدا(سپه) اشاره کرد.

این مقام مسئول در ادامه به برگزاری جشنواره ملی بازی و اسباب بازی اشاره کرد و گفت: این جشنواره به مدت چندین سال در ایام عید نوروز در مجموعه بزرگ سعدالسلطنه و با هدف بازخوانی و باز احیای هویت گذشته، آشنایی نسل جدید با بازی های بومی و محلی و معرفی هر بیشتر مجموعه سعدالسلطنه برگزار می شد که مورد استقبال چشمگیر گردشگران قرار گرفت.

او ضمن دعوت از شهرداری های کلانشهرها برای حضور در این جشنواره ، از  آمادگی سازمان برای همکاری و تبادل نظر و تجربیات با سایر شهرداری های کلانشهرها در خصوص برنامه های تفریحی و آموزشی این جشنواره خبر داد.

بنابر این گزارش، در پایان این دیدار تصمیماتی اتخاذ و مقرر شد اقدامات تمهیدی در راستای اجرای آن به عمل آید.

پیگیری در راستای اجرایی شدن ساختار گردشگری سازمان فرهنگی، اجتماعی  و ورزشی شهرداری قزوین و ارسال برنامه های گردشگری آن تا قبل از نشست مسئولان گردشگری شهرداری ها تا پایان تیرماه، از تصمیمات این نشست بود.

از دیگر تصمیمات این نشست ارسال مصوبه نشست معاونان و مدیران‌عامل سازمان‌های فرهنگی شهرداری های کلانشهرهای ایران به سازمان فرهنگی شهرداری قزوین و پیگیری در راستای معرفی هر چه بیشتر شهر قزوین در سطح شهرداری های کلانشهرها ایران در روز قزوین و اجرای برنامه های گردشگری در این شهر بود.

همچنین در این نشست مقرر شد تا تجربیات جشنواره بازی و اسباب بازی قزوین به عنوان رویداد بزرگ گردشگری شهری، برای سازمان های فرهنگی کلانشهرها ارسال شود.

پیشنهاد تشکیل دبیرخانه گردشگری هنری در شهر قزوین و تدوین برنامه های این دبیرخانه و ایجاد بستر مناسب برای بهره‌مندی کارکنان سازمان‌های فرهنگی شهرداری ها از ظرفیت ها و اماکن گردشگری شهری در اختیار سازمانهای فرهنگی شهرداری های کلانشهر ایران از دیگر تصمیمات این نشست بود.

گفتنی است؛ در جریان این برنامه، رئیس کمیته گردشگری کلانشهرها از حمام قجر، بنای چهل ستون، مسجد جامع عتیق، بقعه چهار انبیا(ع)، سرای سعدالسلطنه و امامزاده سلطان سیدمحمد(ع) بازدید کرد.

پایان پیام

تصاویر مرتبط