یکشنبه ۱۳۹۰/۱۲/۰۷

با رويکرد آشنايي خانواده‌ها با فرهنگ اسباب بازي‌ها؛

برنامه‌هاي دومين جشنواره و نمايشگاه بازي و اسباب بازي کودکان ديروز و امروز در نوروز 91 تشريح شد

برنامه‌هاي "دومين جشنواره و نمايشگاه بازي و اسباب بازي کودکان ديروز و امروز" با رويکرد آشنايي خانواده‌ها با فرهنگ اسباب بازي‌هاي ايراني و اسلامي در نوروز 91 تشريح شد.

 

مديرعامل سازمان فرهنگي و ورزشي شهرداري قزوين گفت: دومين جشنواره و نمايشگاه بازي و اسباب بازي کودکان امروز و ديروز از 3 فروردين ماه سال 91 به مدت 10 روز در مجموعه تاريخي سراي سعد السلطنه با اجراي برنامه هاي متنوع برگزار مي شود.
به گزارش اداره روابط عمومي شهرداري قزوين؛ سعيد وزيري نژاد با تشريح برنامه‌هاي اين جشنواره در نوروز 91 بيان کرد: برنامه‌هاي اين جشنواره در سه بخش برنامه‌ريزي شده است که شهروندان مي توانند به همراه کودکان خود از 10صبح تا يک بعدازظهر و از ساعت 4 بعدازظهر تا 10 شب در اين جشنواره حضور پيدا کنند.
وزيري نژاد با بيان اينکه برنامه‌هاي" دومين جشنواره و نمايشگاه بازي و اسباب بازي کودکان ديروز و امروز" نسبت به سال گذشته متنوع تر و ارايه خدمات با کيفيت تر شده است، افزود: موضوع بخش اول اين جشنواره ارايه خدمات متنوع فرهنگي، آموزشي و تفريحي کودکان ديروز و امروز مي‌باشد که اين بخش در قالب غرفه‌هاي بهداشت و سلامت از جمله کنترل پزشکي رايگان کودکان و ارايه مطالب توسط روان شناسان با تجربه به والدين در خصوص تاثيرات اسباب بازي در روند رشد کودکان و تاثيرات مخرب استفاده از اسباب بازي‌هاي خارجي در فرهنگ و ذهن کودکان در کارگاه آموزشي اجرايي خواهد شد.
وي با بيان اينکه ارايه مباحث ديني به کودکان به وسيله انيميشن، داستان انبياء، قرآن بخوان جايزه بگير و آموزش قرآن و نماز از ديگر برنامه‌هاي بخش اول اين جشنواره است، اضافه کرد: سفال، گريم کودکان، نقاشي، شعر، داستان گويي، پخش فيلم کودک، کاردستي، استخر توپ، مسابقه پرتاپ دارت خانواده، سرگرمي در حوزه‌هاي بازي و برگزاري مسابقات متعدد بين پدران و پسران و مادران و دختران از ديگر برنامه‌هاي پيش بيني شده در قالب خدمات هنري در بخش اول است.
مديرعامل سازمان فرهنگي و ورزشي شهرداري قزوين ادامه داد: معرفي بازي‌هاي بومي و محلي از برنامه‌هاي مهم اين جشنواره است که براي اجراي آن از ساير استان‌ها براي نمايش آن با لباس محلي دعوت به عمل آمده است.
اين مسوول اشاره به برنامه‌هاي جانبي در اين جشنواره کرد و گفت: اجراي 6 برنامه جنگ عروسکي، تئاتر با موضوعات هويتي نوروز کودک و داستان هاي پند آموز براي کودکان و خانواده با حضور هنرمندان برجسته، خيمه‌شب بازي و اجراي برنامه توسط گروه فتيله از برنامه‌هاي جانبي در اين جشنواره است.
 وزيري نژاد با اعلام اينکه در اين جشنواره  موزه اسباب بازي‌هاي قديمي آغاز به کار خواهد کرد، افزود: در موزه اسباب بازي‌هاي قديمي بيش از 300 اثر از بازي‌ها و اسباب بازي‌ها کودکان ديروز در معرض ديد علاقمندان قرار خواهد گرفت و اين برنامه يکي از برنامه‌هاي مهم در اين جشنواره است که براي برپايي آن تلاش زيادي شده است.
وي به بخش دوم اين جشنواره اشاره و بيان کرد: بخش دوم اين جشنواره اختصاص به فروش اسباب بازي دارد که در آن توليد کنندگان با دسته بندي اسباب بازي‌هاي فکري، حرکتي، بازي‌هاي خلاقانه، کتاب شعر و داستان و انواع اسباب بازي‌ها در گروه‌هاي سني مختلف به شهروندان ارايه خدمات خواهند داد.
مديرعامل سازمان فرهنگي و ورزشي شهرداري قزوين به موضوعات بخش سوم اين جشنواره پرداخت و گفت: در برگزاري اين جشنواره پيش بيني شده است که در کنار اين جشنواره نمايشگاه صنايع دستي در 40 غرفه برپا شود و هنرمندان از سراسر کشور با رويکرد ساخت اسباب بازي‌هاي ديروز و امروز در اين نمايشگاه حضور پيدا خواهند کرد.
اين مسوول اضافه کرد: برپايي نمايشگاه صنايع دستي در اين جشنواره باعث رونق گردشگري در اين استان خواهد شد و اين مهم باعث آشناي گردشگران از ظرفيت و پتانسيل‌هاي استان خواهد شد.
وزيري تژاد پيش بيني کرد: با توجه به اينکه در سال گذشته در اين جشنواره 100هزار نفر از داخل و خارج استان حضور پيدا کردند و همچنين اجراي برنامه هاي متنوع نسبت به سال گذشته امسال پيش بيني مي‌شود بيش از 150هزار نفر در اين جشنواره شرکت کنند.
وي تلفيق برگزاري اين جشنواره با نمايشگاه صنايع دستي، برپايي موزه اسباب بازي هاي قديمي و افزايش فضاي نمايشگاه به تعداد 120 غرفه را از ويژگي‌هاي برپايي دومين جشنواره و نمايشگاه بازي و اسباب بازي کودکان امروز و ديروز نسبت به سال گذشته عنوان و بيان کرد: مديريت شهري تمام تلاش خود را خواهد کرد که اين برنامه به نحو مطلوب برگزار شود تا براي شهروندان به خصوص کودکان برنامه هاي ماندگار باشد.
مديرعامل سازمان فرهنگي و ورزشي شهرداري قزوين به اهداف برگزاري اين جشنواره اشاره و بيان کرد: تبديل قزوين به استان گردشگري در راستاي رونق اقتصادي و توريست و ايجاد فضاي شاد و سالم براي کودکان و خانواده در راستاي ارايه خدمات فرهنگي و تفريحي از جمله اهداف برگزاري اين جشنواره است.
اين مسوول با تصريح اينکه کودکان مهم ترين قشر جامعه هستند، گفت: بر اين اساس خانواده‌ها بايد بتوانند با ابزارهاي پرورش درست، خلاقيت کودکان را پرورش دهند و همچنين با بازي هاي محلي و بومي و مقايسه با بازي هاي مخرب غرب آشنا شوند.
وزيري نژاد بيان کرد: مهم ترين هدفي که در برپايي اين نمايشگاه پيگيري مي شود آشنا کردن خانواده ها با فرهنگ اسباب بازي ايراني و اسلامي و توجه به خريد اسباب بازي هاي خارجي و عواقب آن است که اميدواريم با برپايي اين جشنواره بتوانيم در اين زمينه قدمي برداشته باشيم.
پايان پيام    

 

تصاویر مرتبط