یکشنبه ۱۳۹۰/۰۹/۰۶

وزيري نژاد، مديرعامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين:

رعايت نکردن نظافت در عزاداري‌ها در شأن شيعه نيست

ريختن ظروف يکبار مصرف در خيابان، صدمه به مبلمان شهري و بالا رفتن از درخت و آسيب به آن براي تماشاي آيين عزاداري از جمله صحنه‌هاي نامطلوب است که در جشن‌ها و عزاداري صورت مي‌گيرد.

به گزارش خبرگزاري فارس از قزوين، سعيد وزيري‌نژاد شنبه شب در گردهمايي سالانه مسئولان هيئت‌هاي مذهبي و همياران محرم در قزوين که در سالن اجتماعات اداره کل تبليغات اسلامي استان برگزار شد، بيان کرد: موضوع عزاداري به ويژه براي اهل بيت سابقه ديرينه در کشور ما به ويژه قزوين اين شهر مذهبي دارد که در سال جاري نيز قطع يقين اين مراسم باشکوه برگزار مي‌شود.
وي ادامه داد: گرما و سرما هيچگاه موجب کاهش کيفيت مراسم‌هاي عزاداري نشده است و از کيفيت اين مراسم‌ نمي‌کاهد و با همت شما مردم، مراسم عزاداري سيدالشهدا در سال جاري پرشورتر از سال‌هاي گذشته برگزار مي‌شود.
مديرعامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين اضافه کرد: در سال 88، جلسه مشترکي را با فرماندهي انتظامي استان داشتيم و در اين جلسه طرح موضوع شد که پليس به تنهايي توان اداره برنامه‌هاي ايام محرم را ندارد و شهرداري نيز توان ارائه خدمات را ندارد از اين‌رو تصميم گرفته شد که از ظرفيت مردم استفاده شود و در اين راستا همياران محرم را تعريف کرديم.
وي افزود: سال 88 نخستين سالي بود که در شهر از توان مردم براي هدايت دسته‌هاي عزاداري استفاده کرديم که تجربه اول و خوبي بود و سال 89 نيز اين اتفاق افتاد و امسال سومين سالي است که قرار است از مشارکت مردم و اين ظرفيت براي چند موضوع اساسي استفاده شود.
وزيري‌نژاد عنوان کرد: هر برنامه و مراسمي يک قالب و محتوا دارد طي اعصار گذشته دشمنان آسيب‌هايي را به عمد در شيوه عزاداري وارد کردند که لزوم پالايش آن جدي است و محتوا نبايد به اين آسيب‌ها آلوده شود و بايد يک عزاداري خداپسندانه داشته باشيم.
وي تصريح کرد: بخش دوم برنامه و مراسم عزاداري، قالب و شکل برنامه است که مي‌تواند هم به صورت خوب اجرا شود و هم اينکه بي‌نظم باشد، شهرداري طي سال خدمات خاصي را در مقاطع زماني مختلف ارائه مي‌دهند ولي صحنه‌هايي در مراسم عزاداري داريم که برازنده شيعه اميرالمومنين (ع) نيست و حتي از اين موارد عکس‌هايي نيز گرفته شده است.
مديرعامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين افزود: ريختن ظروف يکبار مصرف در خيابان، صدمه به مبلمان شهري و بالا رفتن از درخت و آسيب به آن براي تماشاي مراسم عزاداري از جمله صحنه‌هاي نامطلوب است که هم در جشن‌ها و هم در مراسم‌ عزاداري صورت مي‌گيرد.
وي يادآور شد: در نيمه شعبان سال گذشته ايستگاه‌هاي صلواتي در خيابان‌ها بودند به دليل پراکنده کردن ظروف يکبار مصرف و عدم رعايت نظافت در خيابان‌ها، مجبور شديم سه روز عمليات پاکسازي در سطح شهر را تعطيل کرده و فقط نقاطي که اين ايستگاه‌ها بودند را پاکسازي کنيم و 16 ميليون تومان نيز هزينه اضافي به شهرداري تحميل شد.
وزيري‌نژاد تأکيد کرد: بنابراين بايد در کنار توجه به محتواي عزاداري که بسيار مهم است، مراسم امام حسين (ع) زيبا برگزار شود و ناهنجاري‌هايي شکلي را نداشته باشيم.
در ادامه معاون مشارکت‌هاي مردمي کميته امداد امام خميني (ره) استان قزوين اظهار کرد: يکي از موضوعاتي که در ايام محرم بايد مورد توجه قرار گيرد بحث نذور است که کميته امداد 50 هزار نفر زير پوشش دارد و همين تعداد نيز اقشار آسيب‌پذير، که با هدايت اين نذور مي‌توان به خانواده‌هاي نيازمند کمک کرد.
سيد احمد قافله‌باشي افزود: لازم است هيئت‌هاي عزاداري همکاري لازم را با کميته امداد امام خميني (ره) داشته باشند و بتوانيم نذور مردم را به سمت کمک به فقرا کشانده و اميدواريم اين موضوع در سال جاري تقويت شود.
پايان پيام

تصاویر مرتبط