یکشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۲۱

نوروز 1401؛

یکصد و 28 هزار نفر از شهروندان و گردشگران، مخاطب جشنواره نوروزی «قرن جدید،قرن امید» بودند

یکصد و 28 هزار نفر از شهروندان و گردشگران، مخاطب جشنواره نوروزی «قرن جدید،قرن امید» کهن شهر تاریخی قزوین بودند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛ پنج هزار نفر از شهروندان و گردشگران از برنامه های جشنواره نوروزی اجرا شده در مجموعه فرهنگی سعدالسلطنه، ۲۳ هزار نفر  از برنامه های نوروزی در سطح شهر و نواحی منفصل شهری و ۱۰۰ هزار نفر در فضای مجازی از برنامه های جشنواره نوروزی بازدید کردند.

بنابراین گزارش؛ «ایجاد نشاط اجتماعی»، «معرفی بیشتر موقعیت قزوین بعنوان شهر دارالمومنین، شهر چهار انبیاء و کهن دیار تاریخ صفوی، شهر مفاخر، پایتخت خوشنویسی ایران» از جمله اهداف برگزاری این جشنواره بود.

این گزارش می افزاید: برنامه های نوروزی ۱۴۰۱ کهن شهر قزوین با محوریت امید آفرینی، ایجاد شور و نشاط اجتماعی، علاوه بر مناطق مرکزی قزوین در نواحی کم برخوردار و منفصل شهری  برگزار شد.

بنابراین گزارش: در ابتدای شروع برنامه های جشنواره نوروزی، «عیدانه مهدوی» ویژه برنامه تحویل سال همراه با برنامه های فرهنگی و نورافشانی در گلزار شهدای گمنام بوستان باراجین و همچنین گلزار شهدای قزوین انجام پذیرفت.

چیدمان سفره هفت سین در سعدالسلطنه

این گزارش می افزاید: به رسم هرساله در نوروز، سفره هفت سین با هدف احیای سنت های دیرینه ایرانی در راسته وزیر مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدالسلطنه چیده شد، در این ظرفیت سعی شد بخشی از فرهنگ و آداب و رسوم اصیل قزوینی ها در نوروز به تصویر کشیده شود که مورد توجه شهروندان و مسافرین نوروزی قرار گرفت.

اجرای پنج استیج جُنگ عصرگاهی در مجموعه تاریخی سعدالسلطنه

بنابراین گزارش: اجرای پنج استیج جُنگ عصرگاهی در حیاط بهشتیان مجموعه تاریخی سعدالسلطنه از جمله برنامه جشنواره نوروزی بود  که در آن برنامه های مفرحی توسط هنرمندان بومی شهر قزوین برای شهروندان و گردشگران اجرا شد که موجب نشاط و شادابی مخاطبان گردید.

اجرای ۱۶ برنامه رادیویی در مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدالسلطنه

این گزارش اضافه می کند: ۱۶ برنامه رادیویی توسط رادیو گردشگر با عنوان مجله فرهنگی و هنری و «نوروزنامه» در حیاط شترخوان مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدالسلطنه برای شهروندان و گردشگران اجرا شد که با استقبال خوب مخاطبین رو به رو شد.

اجرای ۱۰ برنامه توسط مینی بوس شادی در نواحی منفصل شهری

بنابراین گزارش: از دیگر برنامه های پرمخاطب جشنواره نوروزی «قرن جدید،قرن امید» مینی بوس شادی بود که در ایام نوروز ۱۰ برنامه جذاب و شاد در سطح محلات کم برخوردار و نواحی شهری همچون چوبیندر، ناصرآباد، دانش، دهکده طبیعت و ... برای کودکان اجرا شد.

اجرای ۱۴ برنامه توسط "کاروان عمو نوروز و حاجی فیروزها"

در این گزارش آمده است: به مناسبت نوروز ۱۴۰۱ و برگزاری جشنواره نوروزی در قزوین، کاروان حاجی فیروز و عمو نوروز با هدف حفظ و احیای سنت دیرینه نوروز، ایجاد نشاط اجتماعی و ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه در سطح شهر قزوین به اجرای برنامه پرداخت.

این گزارش اضافه می کند: کاروان عمو نوروز و حاجی فیروزها با سه چرخه و همراه با ساز و دُهل در کهن شهر قزوین به اجرای ۱۴ برنامه شاد پرداختند و آمدن بهار دلنشین را به مردم نوید دادند.

برگزاری پویش عکاسی «شکوه شکوفه ها»

بنابراین گزارش: پویش عکاسی از شکوفه های خوشرنگ بادام و پسته قزوین با عنوان «شکوه شکوفه ها» از دیگر برنامه های جشنواره نوروزی سازمان در کهن شهر مینودری قزوین در فضای مجازی است.

در این گزارش آمده است: شهروندان هنرمند و علاقمند به عکاسی می توانند با شکوفه های بادام و پسته عکس سلفی بگیرند و به دایرکت صفحه  fev_qazvin@ ارسال کنند، مهلت شرکت در پویش عکاسی شکوه شکوفه ها تا ۳۱ فروردین ماه است و به عکس های زیبا و با کیفیت جوایزی اهدا خواهد شد.

در خاتمه این گزارش می افزاید: از دیگر اقدامات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین در نوروز، می توان به فضا سازی شهری، فضاسازی سعدالسلطنه، طراحی پوستر جشنواره، تولید محتوا در قالب کلیپ، نماهنگ، پخش زنده  و ... برای فضای مجازی در راستای معرفی مکان های مذهبی، ابنیه های تاریخی، جاذبه های دیدنی و گردشگری با هدف شناساندن فرهنگ، رسوم، لهجه ها، گویش ها و سنت های در حال فراموشی کهن شهر قزوین به مخاطبان اشاره کرد.

گفتنی است، جشنواره نوروزی «قرن جدید،قرن امید» از ۲۸ اسفند ماه ۱۴۰۰ تا هشتم فروردین ماه ۱۴۰۱ برگزار شد.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط