سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۰

پنجاه بدر، قرار قزوینی ها برای طلب باران

آئین سنتی پنجاه بدر (نیایش طلب باران) و اقامه نماز باران در کهن دیار قزوین با حضور پرشور و نشاط شهروندان قزوینی و جمعی از مسئولان استانی و شهری در مصلی قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه قزوین در این مراسم گفت: نماز باران یکی از مصادیق طلب مغفرت و توبه به درگاه پروردگار است.

آیت الله عبدالکریم عابدینی افزود: به کرات در دین اسلام در مواقع خشکسالی سفارش به اقامه نماز باران شده است و با توجه به شرایط کنونی جامعه احتیاج به اقامه نماز باران است.

وی با اشاره به خشکسالی اخیر و کمبود بارش باران در سال جاری، نماز استسقاء (طلب باران) را ضروری دانست و اظهار داشت : اقامه نماز طلب باران در طول تاریخ اسلام و زمان انبیای الهی تاکنون در هنگام خشکسالی‌ها همواره مرسوم بوده است.

وی تصریح کرد: هدف اصلی این آیین اقامه نماز باران و دعا برای نزول نعمت‌های آسمانی است که این مراسم هر ساله به صورت ویژه در مصلی قزوین برگزار می‌شود و مردم قزوین نیز برای نزول باران دعا کرده و نماز آن را نیز به جا می‌آورند.

آیت الله عابدینی افزود: امسال نیز مانند سال‌های گذشته این آیین در قزوین به صورت ویژه و بعد از ۲ سال بعد از محدودیت های کرونایی برگزار شد.

بنابراین گزارش؛پنجاه بدر، آئینی چند صد ساله برای طلب باران در شهر قزوین است که طی آن در پنجاهمین روز از بهار وقتی زهر آفتاب گرفته می‌شود مردم قزوین به باغستان هزارساله شهر که مانند نگینی سبز قزوین را در برگرفته است می‌روند و با نماز و نیایش طلب باران می‌کنند.

بر اساس این گزارش؛در  این آئین شهروندان ضمن اقامه نماز طلب باران به پخش نذورات از جمله آش رشته و برپایی سفره های رنگی از انواع خوراکی های بومی نظیر دیماج  می کنند و برای خود و دیگران طلب سالی پر از خیر و برکت می کنند.

گفتنی است؛آیین باران خواهی «پنجاه بدر» با شماره ۱۸۵ در فهرست آثار میراث معنوی کشور ثبت شده است.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط