جمعه ۱۳۹۱/۰۶/۳۱

وزيري نژاد، رئيس کارگروه فرهنگي جشنواره روز قزوين:

تبيين تاريخ شکوهمند کهن شهر قزوين در روزي بنام "قزوين"

همزمان با آغاز جشنواره روز قزوين ، برنامه هاي فرهنگي و ورزشي اين مناسبت مهم تشريح شد .

 

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين ؛ سعيد وزيري نژاددر تشريح چگونگي شکل گيري روز قزوين اظهار داشت : طي چند سال اخير يکي از دغدغه هاي شوراي شهر و شهرداري قزوين انتخاب روزي بنام " قزوين " بود که طي اين مدت ايام زيادي انتخاب شد ولي به تصويب نرسيد .
 
وي ادامه داد : در رابطه با اين موارد بحث بود تا اينکه روز انتقال پايتخت صفويان از تبريز به قزوين که سرآغاز شکوفاييتمدن اسلامي طي 50 سال در شهر قزوين محسوب مي شود مورد توجه قرار گرفت .
وزيري نژاد ادامه داد : در نهايت بعد از پي گيري فراوان روز 9 شهريور ماه ، مصادف با 17 ربيع الاول سال 965 هجري قمري " روز پايتخت شدن قزوين در عهد صفوي " به عنوان روز قزوين انتخاب شد و اين مهم در شوراي شهر و شوراي فرهنگ عمومي نيز به تصويب رسيد .
وي درادامه به برگزاري هفته جشنواره روز قزوين اشاره کرد و توضيح داد : در اولين سال از برپايي جشنواره روز قزوين قصد داريم مرکز استان را به قزويني ها بشناسانيم چراکه معتقديم معرفي تاريخ پرشکوه اين شهر اگر بدرستي صورت بگيرد قادر خواهد بود در تنوير افکار عمومي و جهت دهي به آنها خصوصا نوجوانان و جوانان تاثير خوبي داشته باشد .
رئيس کارگروه فرهنگي جشنواره روز قزوين افزود : در اولين سال از برگزاري جشنواره روز قزوين ، پس از اينکه هويت شهرمان براي شهروندان  تبيين شد و تعلق مردم به زادگاهشان افزايش يافت قدمهاي بزرگي با تکيه بر مشارکت مردم برخواهيم داشت .
وزيري نژاد با بيان اينکه در شهريور 91 گوشه اي از توانمندي هاي قزوين و مفاخر آن معرفي مي شود يادآور شد : همانطور که مقام معظم رهبري در سفر خود به قزوين از تاريخ با شکوه اين شهر به خصوص در بعد از اسلام سخن گفته بودند و تنها براي بيان اسامي نام آوران اين شهر ساعتها زمان را لازم دانسته بودند بايد بگويم که براي بازگويي تاريخ پر افتخار قزوين به سالها سال زمان لازم داريم .
وي در ادامه با بيان اينکه در جشنواره روز قزوين 31 برنامه فرهنگي و ورزشي به اجرا در مي آيد بيان کرد :در حوزه فرهنگي20 برنامه به اجرا درمي آيدکه مهمترين آنها تجليل از 26 نفر از چهره هاي ماندگار قزوين در 16 شهريور ماه است که سالن آمفي تئاتر دانشگاه بين المللي امام خميني (ره) مکان برگزاري اين همايش است .
وزيري نژاد افزود : معرفي قزوين در عهد صفوي ، تشريح حوزه گردشگري و پيشينه فرهنگي مرکز استان از سوي کارشناسان شهرمان به صورت علمي و هدفمند تشريح مي شود .
اين مسئول يادآور شد:برپايي نمايشگاه عکس سرادارن شهيد استان و نمايشگاه آثار خوشنويسي هنرمندان خوشنويس استان ( قريب 25 تابلو ) و اجراي همزمان هنرمندان خوشنويس فوق ممتاز قزويني از ديگر برنامه هاي خاص همايش تجليل از چهره هاي ماندگار است .
وي 13 قسمت برنامه مشاعره شاعران ، جوانان و نوجوانان قزويني را جزو برنامه هاي فرهنگي در حوزه عمومي دانست که پخش آن از سوم شهريور ماه از شبکه آموزش آغاز شده و تا پانزدهم اين ماه ادامه دارد .
وزيري نژاد فرهنگسراي تابستانه " قزوين شهر بهشت "، خيابان هنر و نمايشگاه اختراعات استان را از برنامه هاي خاص روز قزوين اعلام کرد و گفت: هريک از برنامه هاي يادشده از 9 شهريور ماه فعاليتشان آغاز شده و تا شانزدهم همين ماه به کارخود ادامه مي دهند .
اين مقام مسئول از برگزاري جشنواره وبلاگ نويسي خبر داد و گفت: براي اينکه شناساندن برنامه هاي روز قزوين در کل کشور از طريق فضاي سايبري و مجازي منتشر شود اين جشنواره ترتيب داده شده تا به رفع برخي کج پنداري ها از شهرمان که در ديدگاه برخي افراد شکل گرفته نيز کمک کند .
مدير عامل سازمان فرهنگي ورزشي در رابطه با ديگر برنامه هاي فرهنگي روز قزوين توضيح داد: 96 برنامه راديويي در حوزه هاي مختلف به همراه مسابقه شهروندي تهيه شده که در هفته قزوين از طريق راديو شهر براي شهروندان پخش مي شود .
اين مقام مسئول از توليد و چاپ "دفتر قزوين" با رويکرد معرفي 365 نفر از مفاخر ، آداب و رسوم کهن شهرمان و چاپ 7 عنوان کتاب با رويکرد ارتقاء فرهنگ شهروندي خبر داد و گفت : 5 هزار کيف _کتاب تهيه شد تا در تاکسي هاي شهر نصب شود، در آنها کتابهايي براي مطالعه شهروندان گذاشته شده تا به افزايش سرانه مطالعه در قزوين کمک کرده باشد .
وي ادامه داد : کتابي با موضوع تبيين جايگاه واقعي چهار انبياء به قلم و حاصل تحقيقات چند ساله محمد علي حضرتي ها در 5 هزار جلد تيراژ در اين هفته منتشر شده است در کنار اين 2 کتاب "آداب شهروندي " و " طنز پردازان قزوين " نيز تهيه شده تا در مسابقات مختلف به عنوان بسته فرهنگي به برندگان اهداء شود .
وي همچنين از چاپ کتابچه نقاشي ويژه کودکان با معرفي آثار و ابنيه مرکز استان خبر داد .
اين مقام مسئول برپايي نمايشگاه عکس هنرمندان برجسته عکاس استان با موضوعات آثار تاريخي و فرهنگي شهر در مجموعه تاريخي سعدالسلطنه را از ديگر برنامه هاي به اجرادرآمده در هفته قزوين دانست و بيان کرد : اولين جشنواره تئاتر خياباني شهروند در روزهاي نهم و دهم شهريور ماه در عمارت چهل ستون و بوستان ملت به صورت زنده به اجرا درآمد .
مدير عامل سازمان فرهنگي ورزشي از برگزاري کنسرت موسيقي سنتي با اجراي حسام الدين سراج در 16 شهريور ماه در سالن آمفي تئاتر تربيت معلم به نفع زلزله زدگان آذربايجان شرقي خبر داد .
وزيري نژاد همچنين بازديد از موزه ها و ابنيه تاريخي قزوين در اين هفته را رايگان اعلام کرد .
اين مقام مسئول به ويژه برنامه شبهاي مينودري از شبکه سيماي استان در طول هفته قزوين پخش مي شود اشاره کرد و گفت : در هريک از شبهاي اين برنامه مديران شهري و اعضاء شوراي اسلامي شهر قزوين حضور مي يابند و برنامه هاي روز قزوين را تشريح مي کنند .
وي جشنواره کتابت آيات قرآني و موسيقي استان را از ديگر برنامه هاي حوزه فرهنگي 9 شهريور ماه برشمرد .
رئيس کارگروه فرهنگي جشنواره روز قزوين در ادامه صحبتهاي خود در تشريح برنامه هاي ورزشي هفته قزوين گفت : در کنار همايش پياده روي که برگزار شد 10 برنامه ديگر نيز به انجام رسيده و يا در حال انجام قرار دارد .
وي افزود : مسابقات دوچرخه سواري پدران و پسران ، پارک تا پارک ، دوچرخه سواري مهارتي ، کورس دوچرخه سواري و حرکات نمايشي و خياباني به ترتيب از نهم شهريور ماه آغاز شده و تا پانزده اين ماه ادامه دارد .
اين مسئول گفت : رقابتهاي دوميداني در 5 بخش دوي پدران و پسران ، دو امدادي 4*100 و پرش100متر ، دوي پارک تا پارک و همگاني به همراه همايش پياده روي بانوان از نهم تا 14 شهريور ماه به انجام رسيد ؛ همچنين مسابقات اسکيت در 6 بخش از ديگربرنامه هاي ورزشي را تشکيل مي داد .
وزيري نژاد از برپايي رقابتهاي فوتسال نونهالان و نوجوانان و واليبال نوجوانان و جوانان خبرداد و گفت : شرکت کنندگان تا 15 شهريور ماه در سالن کوثر ، زمين چمن مصنوعي کانون رشد و کوثر در قالب اين مسابقات به رقابت مي پردازند .
وزيري ادامه داد : جشنواره بازي هاي بومي و محلي براي گروههاي سني نوجوانان نيز در اين هفته به اجرادرآمد .

 

تصاویر مرتبط