دوشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۱

در نشست سعدي پژوهي مطرح شد؛

داستان، روش تعليمي سعدي

نشست سعدي پژوهي با موضوع داستان نويسي "از نظر سعدي" با استقبال علاقه مندان در فرهنگسراي بانو حضرت زهرا (س) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين؛ دکتر رضا سميع زاده عضو هيات علمي دانشگاه بين المللي امام خميني (ره) در اين برنامه اظهار داشت: سعدي در گلستان و بوستان، داستان هاي ميني ماليستي(خيلي کوتاه) به کاربرده و در موارد استثناء از او داستان مفصل نيز مشاهده مي شود.

وي با بيان اينکه داستانهاي سعدي تمثيلي بود، افزود: با استفاده از اين روش، تعليم و تربيت مخاطب را با شيوه هاي روانشناسانه و جامعه شناسانه به انجام مي رساند.

سميع زاده خاطرنشان کرد: داستان هاي ميني ماليستي(خيلي کوتاه) به واسطه عموميت و گستردگي شان در نزد عامه و خاصه، ساختار يکسان و شبيه به هم ندارند و گاهي ساده و حکايت گونه اند که تنها رويدادي را بر اساس توالي منطقي روايت مي کنند.

 وي ادامه داد: قصد اين داستان ها، پيام و نتيجه اخلاقي و اجتماعي است و گاهي به لطيفه نزديک مي شوند و با غافل گيري پايان داستان، زمينه خنده را فراهم مي سازند.

وي با بيان اينکه نثر سعدي مانند نظمش سهل و ممتنع است افزود:نثر سعدي جذاب، شيرين، دلچسب، آموزنده و سرگرم کننده است و او در کتاب گلستان در قالب داستان، انسان را با دنياي خويش با تمام معايب، محاسن، تضادها و تناقض هايي که در وجود او هست به تصوير مي کشد.

سميع زاده در پايان تصريح کرد: داستان هاي سعدي، آميزه اي از سجع و نثر است وگاه با شعر و نظم آميخته مي شود.

شايان ذکر است؛ در پايان برنامه جمعي از شاعران شرکت کننده اشعار خود را قرائت نمودند.

 گفتني است، علاقمندان جهت حضور در نشست سعدي پژوهي مي توانند در روزهاي چهار شنبه از ساعت 19- 17 به فرهنگسراي بانوحضرت زهرا(س) واقع در بلوار امام خميني جنب بوستان هشت بهشت مراجعه نمايند.

پايان پيام 

تصاویر مرتبط