دوشنبه ۱۳۹۲/۱۰/۱۶

مدير عامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين خبرداد:

3جشنواره و 2 طرح مهم کميته فرهنگ شهروندي تا پايان سال 92 اجرا مي شود

اجراي سه جشنواره، فاز دو کاروان شهرمينودري و ساخت آيتم هاي کوتاه تلويزيوني از جمله برنامه هاي مهم کميته فرهنگ شهروندي تا پايان امسال است.

مدير عامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين گفت: با توجه به رسالت سازمان فرهنگي ورزشي در ترويج فرهنگ شهروندي و افزايش مشارکت شهروندان در برنامه هاي مديريت شهري، تا پايان سال 5 ويژه برنامه ي مهم در قزوين اجرا مي شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين؛ سعيد وزيري نژاد با اعلام خبر فوق افزود: بي شک توسعه و تعالي هر جامعه ي شهري با حضور فعالانه و مشارکت سازنده ي شهروندان رقم خواهد خورد و برنامه هايي که تا پايان سال جاري از سوي کميته فرهنگ شهروندي سازمان تهيه و تدوين شده در راستاي نقش آفريني شهروندان در اداره ي هرچه بهتر کهن شهر قزوين است.

"خاطرات جمعي" شهروندان بازخواني مي شود

وي سپس ضمن توضيح برنامه هاي در دستور کار قرار گرفته شده به جشنواره جمع آوري عکسهاي قديمي شهر قزوين با عنوان "خاطرات جمعي" اشاره و عنوان کرد: قصد داريم با ياري شهروندان و به احترام خاطرات فراموش نشدني ديروز، به آينده اميد بخش بينديشيم.

وي ادامه داد: بازخواني خاطرات شهروندان ما را در دست يابي به اهدافمان ياري خواهد رساند،  شهروندان مي توانند عکسهاي قديمي خود از محله هاي قديمي، امامزاده ها، مساجد، مدارس، بازارها، خيابانها، کوچه ها، آئين هاي بومي و مذهبي، مشاغل و عکسهاي يادگاري مربوط به قبل از دهه ي هفتاد شمسي را براي شرکت در اين جشنواره ارسال کنند.

وي ضمن اينکه از برپايي نمايشگاهي در نوروز 93 و تقدير از برگزيدگان اين جشنواره در اين فرصت سخن مي گفت، ادامه داد: زمان ارسال عکسهاي يادگاري آغاز شده و تا پايان بهمن ماه امسال ادامه خواهد داشت.

وي از انتشار منتخبي از عکس ها در قالب کتابي ماندگار و رونمايي آن در جشنواره روز قزوين سال آتي خبر داد.

طرح هاي گرافيکي بيلبوردهاي شهري در "قاب شهر"

اين مقام مسئول در ادامه از اولين جشنواره طراحي گرافيک بيلبوردهاي شهري با عنوان "قاب شهر"  سخن گفت و افزود: سازمان فرهنگي ورزشي، با ياري هنرمندان و به ويژه طراحان گرافيک استان جشنواره يادشده را با تکيه بر مفاهيم فرهنگ شهروندي برپا مي کند.

وي با اشاره به محور هاي اين جشنواره افزود:  موضوعاتي از قبيل " قزوين شهر زيباي من، نظافت شهروندي، ميراث فرهنگي و هويت شهري، فرهنگ آپارتمان نشيني، ترافيک و رانندگي صحيح، فضاي سبز شهري و خانگي، و آتش نشاني و اصول ايمني، هفت محور مهمي است که مد نظر طراحان گرافيک قرار خواهد گرفت. 
وزيري نژاد همچنين از آغاز زمان ارسال آثار به اين جشنواره سخن گفت و آخرين مهلت ارسال آثار را 20 بهمن 92 اعلام کرد.


وزيري نژاد گفت: طي ماه هاي آينده منتخبي از آثار برگزيده جشنواره، به روي بيلبوردهاي سطح شهر به نمايش عموم درخواهد آمد.

جملات زيباي ادبي "زير آسمان شهر" صف مي کشند

اين مقام مسئول سپس از برگزاري جشنواره زيباترين جمله کوتاه شهروندي با عنوان "زير آسمان شهر" پرده برداشت و ادامه داد: در راستاي تحقق اهداف فرهنگ شهروندي در اين فرصت به وجود آمده، کليه شهروندان مي توانند جملات کوتاه خود را با مضامين فرهنگ شهروندي در زمينه جمله نويسي هاي ادبي و قالب هاي کوتاه شعري براي داوري به دبير خانه ارسال کنند.

وي متذکر شد: موضوعات جشنواره زير آسمان شهر نيز مانند اولين جشنواره گرافيک طراحي بيلبوردهاي شهري خواهد بود.
 وزيري نژاد اظهار داشت: عموم شهروندان مي توانند آثار خود را به شماره پيام کوتاه 30002525 ارسال و يا با مراجعه به خانه هاي فرهنگ به صورت حضوري، تحويل دهند.

وزيري نژاد 17 بهمن ماه را آخرين زمان براي ارسال و يا تحويل آثار دانست و گفت: از نفرات برتر همزمان با 24 بهمن ماه در سالن آمفي تئاتر فرهنگسراي بانو حضرت زهرا (س) تقدير شده و جوايز نفيسي اهداء مي شود.

*اجراي فاز دوم کارگاههاي آموزشي " کاروان شهر مينودري" با موضوعات فرهنگ شهروندي تا پايان زمستان

اين مقام مسئول از اجرايي شدن فاز 2 برنامه شهر مينودري خبر داد و گفت: مهمترين هدف اين طرح، فرهنگ سازي و ترويج مباني فرهنگ شهروندي از طريق برنامه هاي کارگاهي به کودکان و نوجوانان ايران اسلامي است.
وي افزود: فاز دوم طرح شهر مينودري به عنوان يک طرح زير بنايي، در 50 دبستان به مرحله اجرا در خواهد آمد و پيش بيني مي شود بيش از هفت هزار و 500 نفر از دانش آموزان در مقطع ابتدايي، تحت پوشش اين کارگاه ها قرار بگيرند.

مدير عامل سازمان فرهنگي ورزشي در رابطه با ابعاد و زواياي مختلف اين طرح گفت: دانش آموزان در قالب گروههاي 5 تا 6 نفره و با وسايل دور ريز نسبت به ساخت پارک و فضاي سبز، خيابان و پياده رو، اتوموبيل، خانه و آپارتمان ، وسايل آتش نشاني و ابنيه تاريخي و فرهنگي اقدام مي کنند.

 وزيري نژاد يادآور شد: در حين کارگاه مربيان و تسهيلگران نسبت به آموزش مفاهيم شهروندي به کودکان اقدام مي کنند تا دانش آموزان مفاهيمي از قبيل فرهنگ ترافيک، حفظ فضاي سبز، ميراث فرهنگي، بازيافت، فرهنگ آپارتمان نشيني، حقوق و وظايف شهروندي، کار جمعي، مباني ايمني و ... را  به صورت عملي تجربه  کنند و در پايان هر کارگاه از دانش آموزان برگزيده تقدير مي شود.

*"پنجره هايي رو به شهر" در قاب تلويزيون

وي در ادامه "پنجره اي رو به شهر" را طرح ديگري دانست که به همت کميته فرهنگ شهروندي تا پايان سال نهايي مي شود.

وزيري نژاد توضيح داد: ساخت ويدئوهاي کوتاه تلويزيوني در راستاي ترويج و آموزش مفاهيم شهروندي با موضوعات مختلفي همچون فرهنگ آپارتمان نشيني، رعايت حقوق ديگران، حفظ محيط زيست، بازيافت و تفکيک زباله از مبدأ، رعايت نکات ايمني در منزل و محل کار، حفظ ميراث فرهنگي، رعايت فرهنگ صحيح رانندگي و ... در دستور کار قرار مي گيرد.

اين مقام مسئول از آغاز مراحل ساخت اين بخشهاي آموزشي خبر داد و افزود: مطالعه ي فيلمنامه هاي ارائه شده از سوي متخصصين پايان يافته و ساخت آنها آغاز شده است.
 وي گفت: پخش اين ويدئوهاي کوتاه آموزشي طي هفته هاي آتي در سيماي استان رقم خواهد خورد.

وي يادآورشد: اين فيلمها با نگاه هنرمندانه و موشکافانه اي ساخته شدند و اميد است مورد توجه شهروندان قرار بگيرد.

گفتني است، علاقه مندان براي کسب اطلاعات بيشتر و نحوه ي شرکت در اين برنامه ها مي توانند به آدرس اينترنتي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين www.qazvinfarhang.ir مراجعه کنند.

پايان پيام

  

تصاویر مرتبط