سه‌شنبه ۱۳۹۲/۱۱/۰۱

ضمن بازديد اعضاي شوراي شهر و مديران شهرداري قزوين صورت گرفت؛

کارگاههاي آموزشي "يک جرعه زندگي" زير ذره بين شورا و شهرداري

اعضاي شوراي اسلامي شهر قزوين و مديران شهري بر روند اجرايي مطلوب کارگاه آموزشي يک جرعه زندگي تأکيد کردند.

در جريان برگزاري کارگاههاي آموزشي "يک جرعه زندگي" که در قالب طرح محله ما در سطح مساجد با شرکت نوجوانان شهر اجرا مي شود، اعضاء شوراي شهر و جمعي از مديران شهري طي هفته گذشته، از کارگاه مسجد زينبيه در محله مجاهد بازديد کردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري قزوين؛ در اين بازديد حسين صلح جو، محمد رضاصديقي و حسين غياثوند از اعضاي شوراي اسلامي شهر قزوين، حسين بهزاد پور معاون  خدمات شهري شهرداري قزوين ، سعيد وزيري نژاد مدير عامل سازمان فرهنگي ورزشي، امير علي مظاهري مسئول اجرايي طرح محله ما و برخي مسئولان و مديران فرهنگي محلات حضور داشتند.

شهداء بهترين الگوي نوجوانان هستند

صلح جو رئيس کميسيون فرهنگي شوراي شهر قزوين، در اين برنامه گفت: موضوعات فرهنگ شهروندي بسيار متنوع است و مسئولان در همه ي اين عرصه ها شهداء را فراموش نکنند.

وي با تأکيد بر اينکه شهداء بهترين الگو براي کودکان و نوجوانان هستند، ادامه داد: ياد شهداء و معرفي ديدگاهها و شخصيت آنها، در تمامي برنامه هاي شهري و آموزشي مي تواند لحاظ شود، واقعيت اين است که 220 هزار شهيد کشور، سرآمد بودند و ويژگي هاي خاصي داشتند که به درجه ي رفيع شهادت رسيدند.

ساختار محله اي شهر قزوين متحول مي شود

در ابتداي جلسه مدير عامل سازمان فرهنگي ورزشي گزارشي از روند اجراي طرح محله ما (که از 20 ماه گذشته آغاز شده)، ارائه داد و گفت: ايده ي توسعه ي مراکز فرهنگي در شهر با آغاز اين طرح موجب شد در 14 محله ي شهر، صاحب فرهنگسراهايي شويم که راه اندازي آنها هزينه هاي زياد مالي را براي شهرداري دربر نداشته است.

وي با بيان اينکه در حال حاضر ميزان مراکز و مجموعه هاي فرهنگي و آموزشي به 20 مورد رسيده است، ادامه داد: استفاده از زمان به بهترين شکل ممکن در طرح محله ما نمود پيدا کرده و در کنار اين، مراکز و بخشهاي خصوصي و تشکلهاي فرهنگي سازمان به مردم واگذار شده اند.

مدير عامل سازمان فرهنگي ورزشي يادآور شد: کل طرح محله ما در اختيار مردم است به طوريکه ضمن انجام کارهاي فرهنگي و آموزشي يک رقابت سالم و پرشور بين محلات شکل گرفته و محله ي مجاهد جزو محله هاي سرآمد و برتر محسوب مي شود. 

وي نقش محلات در کاهش آسيبهاي اجتماعي و انحرافات اخلاقي را مهم دانست و گفت: شهروندان با برگزاي برنامه هاي مختلف مي توانند در راه افزايش مهارت زندگي در بين شهروندان تلاش کنند و حتي در طول سال يک موضوع اجتماعي را به صورت تخصصي پي گيري و بررسي نموده و راهکارهاي برون رفت از آنها را با کمک کارشناسان ضمن انجام طرحهاي نظرسنجي تعيين کنند.

وزيري نژاد اضافه کرد: در اين شرايط ديگر يک محله به ساکنين خود خدمات نمي رساند و در سطح شهر نقش آفرين است و بازوان اجرايي شورا و شهرداري محسوب مي شود.

وي در ادامه با بيان اينکه حتي ديگر ادارات و نهادهاي دولتي از ظرفيت محلات براي اجراي طرح ها و برنامه هاي خود بهره مي برند، ادامه داد: ستاد مديديت بحران استانداري، دانشگاه علوم پزشکي، بهزيستي و نيروي انتظامي از جمله دستگاههاي هستند که با محلات شهر تعامل خوبي دارند.

وي خبر داد: براي جا انداختن ساختار محله اي در شهر، طرح تقسيم قزوين به محلات را در دستور کار داريم که پيمانکار و مشاور آن از دانشگاه تهران انتخاب شده است.

وزيري نژاد يادآور شد: بعد از بررسي طرح در سازمان فرهنگي، يک بار براي هميشه، بروي شهر قزوين مطالعه جامع و دقيق با در نظر گرفتن شاخصهاي جمعيتي، فرهنگي و شهرسازي انجام مي شود تا 50 _ 60 محله اي که داريم بستري براي انجام کارهاي اجتماعي، فرهنگي، ورزشي و خدماتي باشند.

اين مسئول يادآور شد: پي ريزي برنامه در سطح محله، ناحيه، منطقه و شهر در اين تقسيم بندي مطرح مي شود و اگر اين طرح انجام شود بستر را براي همه ي دستگاههاي خدمات رسان به ويژه شهرداري مهيا مي کند و آنجاست که ما ديگر برنامه ريزي 5 و 10 ساله خواهيم داشت و نقاط پيشرفت مشخص مي شود.

وي اين طرح را اين شاه کليد توسعه ي قزوين دانست و گفت: با اجراي آن، اتفاقات خوبي که در ساختار محله اي شهرهاي تهران و کرج اتفاق افتاده در قزوين نيز رخ مي دهد.

*

مرادي مدير محله مجاهد نيز گفت: از بدو اجراي طرح محله ما در محله مجاهد (از يکسال و نيم گذشته) سازمان فرهنگي ورزشي نسبت به برگزاري کلاسهاي آموزشي، تجهيز محله و محله آرايي از لحاظ مالي کمکهاي خوبي داشته و شور و شوق و علاقه کودکان و نوجوانان از کلاسهاي آموزشي بيشتر شده است.

وي کلاسهاي آموزشي ساخت موشک آبي، طرح عيادت از 3 هزار بيمار و سالمند، تقدير از پاکبانان و کارگاه يک جرعه زندگي را از جمله اقدامات مثبت طرح محله ما برشمرد.

 محمد علي رجبي نماينده هيأت امناي مسجد زينبيه نيز با تشکر ويژه از مسئولان و متوليان شهري خواستار همکاري هرچه بيشتر آنان در تحقق پروژه ي فرهنگي، مذهبي، اجتماعي، و درماني محله مجاهد شد.

پايان پيام 

تصاویر مرتبط