یکشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۲۲

درافشانی اعلام کرد:

بازدید 500 هزار نفر در فضای مجازی از برنامه های چهارمین جشنواره ملی فرهنگ و سنن ایرانی

درافشانی،معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین خبر داد: برنامه های چهارمین جشنواره ملی فرهنگ و سنن ایرانی در فضای مجازی بیش از 500 هزار نفر تاکنون بازدید کننده داشته و این رقم با توجه به اینکه برنامه ها همچنان قابل بازدید در فضای مجازی است، همچنان روند افزایشی دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛محمد درافشانی با اعلام این خبر  افزود: 50 عنوان برنامه فرهنگی،آموزشی و ورزشی به مناسبت ایام نوروز برنامه ریزی شد که از اول تا دهم فروردین ماه 1400 برگزار شد.

وی اظهار کرد: بیشتر برنامه‌های ایام نوروز به علت شیوع ویروس کرونا در فضای مجازی و برخی از آنها نیز به صورت خیابانی و در فضای باز با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد از جمله این برنامه ها می توان به تقدیر از مدافعان سلامت و دیدار با کادر درمان اشاره کرد.

درافشانی اضافه کرد: مراسم تقدیر از کادر درمان بخش کرونایی بیمارستان بوعلی سینا قزوین با اجرای برنامه کاروان نوروزی در اولین روز از بهار ۱۴۰۰ با حضور محمد بیگی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، طاهرخانی شهردار قزوین، داودی رئیس پارلمان محلی و اعضای شورای شهر، دکتر نامدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان و مدیرن شهری در محوطه بیمارستان بوعلی با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد.

چیدمان هفت سین سلامت و همدلی

وی در ادامه چیدمان سفره هفت سین در  پنج بیمارستان  شهر قزوین برای تبریک فرارسیدن نوروز  به کادر درمان و اهدای هدایایی  به تعدادی از کادر درمان (با رعایت فاصله گذاری اجتماعی وپروتکل های بهداشتی) و همچنین چیدمان سفره هفت سین در مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدالسلطنه را از دیگر اقدامات نوروزی سازمان برشمرد.

اتوبوس گردشگری با عنوان کاروان عیدانه در شهر قزوین

این مقام مسئول اجرای ویژه برنامه های مفرح فرهنگی کاروان عیدانه با استفاده از ظرفیت اتوبوس گردشگری در معابر شهری، بوستان ها، محلات کم برخوردار و نواحی منفصل شهری در دو نوبت صبح و عصر (با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی) را از دیگر برنامه های شهرداری قزوین در نوروز 1400 برشمرد.

 وی ایجاد شور و نشاط شهروندی و تقویت سلامت روانی شهروندان در ایام همه گیری بیماری کووید 19  را از اهداف برگزاری این ویژه برنامه اعلام کرد و گفت: از جمله برنامه های کاروان عیدانه می توان به اجرای زنده سرود، دف نوازی با حضور هنرمندان و اجرای برنامه های شاد توسط تن پوش های عروسکی و اهدای هدایای نوروزی به شهروندان اشاره کرد.

راه اندازی کاروان اتوبوس کتاب

درافشانی اجرای ویژه برنامه های فرهنگی با استفاده از ظرفیت«اتوبوس کتاب» با رعایت فاصله گذاری اجتماعی وپروتکل های بهداشتی در نواحی منفصل شهری را از دیگر برنامه‌های اجرایی نوروزی  سازمان ذکر کرد.

وی اضافه کرد:اجرای نمایش عروسکی با هدف آموزش جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، اجرای برنامه های شاد توسط حاجی فیروز ‌و خاله بهار، برگزاری مسابقه و کارگاه نقاشی برای کودکان ، بازدید از اتوبوس کتاب، اهدای هدیه نوروزی به کودکان، اهداء ماسک به شهروندان و اجرای نمایش میدانی با هدف نشاط شهروندان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی از برنامه های این اتوبوس فرهنگی بود.

"تریلر اقوام ایران زمین"

وی در ادامه  بیان کرد:اجرای برنامه های شاد فرهنگی با استفاده از ظرفیت تریلر در نقاط مختلف کهن شهر قروین با هدف نشاط نوروزی شهروندان همراه با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی از دیگر برنامه های نوروزی شهرداری قزوین بود.

درافشانی خاطرنشان کرد:در این ویژه برنامه در قالب چیدمان سیاه چاد، بافت گلیم، پخت نان و شیرینی واجرای موسیقی های بومی و محلی در تریلر سیار؛ اقوام قزوینی و آداب و رسوم آنها به شهروندان معرفی شد.

وی افزود:اجرای زنده سرود، دف نوازی با حضور هنرمندان و تن پوش های عروسکی، اهدای گیفت و هدایای نوروزی به شهروندان از سایر برنامه های تریلر اقوام ایران زمین بود.

اجرای ویژه برنامه "کاروان حاجی فیروز و عمو نوروزها"با سه چرخه

وی اجرای ویژه برنامه "کاروان حاجی فیروز و عمو نوروزها"با سه چرخه همراه با ساز و دهل در کهن شهر قزوین را از دیگر برنامه‌های اجرایی این جشنواره عنوان کرد که با هدف دادن نوید آمدن بهار به مردم و ایجاد شور و نشاط در سطح شهر در دو نوبت صبح و عصر اجرا شد.

مسابقه کتابخوانی  "یادت باشد"

معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین در ادامه گفت: بیشتر برنامه های نوروز 1400 و چهارمین جشنواره فرهنگ و سنن ایرانی در فضای مجازی برگزار شد که از جمله آنها می توان به برگزاری  مسابقه کتابخوانی  "یادت باشد" روایتی از زندگی شهید حمید سیاهکالی مرادی از زبان همسر ایشان اشاره کرد.

مسابقه عکاسی "زیبایی های شهر قزوین در قاب دوربین "

درافشانی برگزاری مسابقه عکاسی ویژه عموم شهروندان در فضای مجازی با محوریت عکاسی  از زیبایی های شهر قزوین را از دیگر برنامه های نوروزی سازمان عنوان کرد و گفت:شهروندان می توانند با دوربین هایشان زیبایی نماهای خانه و کوچه و محله شان را ثبت کنند.

اجرای مانور شهروندی

وی در ادامه اجرای مانور شهروندی با عنوان "ماسک بزنیم" را از دیگر برنامه‌های اجرایی در نوروز امسال برشمرد و گفت:این مانور در قالب نمایش صامت در خط کشی تقاطع عابر پیاده روهای سطح شهر  با هدف فرهنگ ‌سازی استفاده از ماسک به منظور جلوگیری از انتقال ویروس کرونا انجام شد.

 «بهار با کتاب»

درافشانی از دیگر برنامه های سازمان در ایام نوروز را  «بهار با کتاب» ذکر کرد و افزود:در این برنامه از اول الی 13 فروردین ماه سالجاری یک کتاب از طریق  وب سایت قزوین کتاب در راستای ترویج فرهنگ مطالعه به شهروندان معرفی شد.

مسابقه "سایه بازی"

برگزاری دو مسابقه "سایه بازی" و مسابقه "پانتومیم"در فضای مجازی در راستای ایجاد شور و نشاط و فراهم کردن زمینه سرگرمی و غنی سازی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان در کنار خانواده هایشان را جمله برنامه های نوروزی برشمرد.

مسابقه عکس " بهار در خانه "

درافشانی اظهار کرد:از دیگر برنامه های سازمان می توان به برگزاری مسابقه عکس " بهار در  خانه " (فضای مجازی) ویژه عموم شهروندان با محوریت عکاسی در خانه با موضوعات تخم مرغ های رنگی،حاجی فیروزهای دست ساز و شکوفه های بهاری در منزل اشاره کرد.

"دومین پویش خانه تکانی کتاب"

برگزاری دومین پویش خانه تکانی کتاب از جمله برنامه های  نوروزی سازمان است که در این پویش از شهروندان دعوت شده تا کتاب های خوانده شده را به سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری  جهت توزیع در مناطق  کم برخوردار شهری تحویل دهند.

همایش کوهپیمایی همگانی و خانوادگی

برگزاری "همایش کوه پیمایی همگانی و خانوادگی" از دیگر ویژه برنامه های چهارمین جشنواره ملی فرهنگ و سنن ایرانی بود که به مناسبت گرامیداشت اعیاد شعبانیه و سالروز میلاد امام زمان(عج) (با رعایت فاصله گذاری اجتماعی وپروتکل های بهداشتی) برگزار شد.

همایش اسکیت سواران «پیام آور نوروز و سلامتی»/ مسابقه رالی خانواده شهرداری

از دیگر برنامه های ورزشی  چهارمین جشنواره ملی فرهنگ و سنن ایرانی  می توان به برگزاری همایش اسکیت سواران «پیام آور نوروز و سلامتی» و  مسابقه رالی خانواده شهرداری اشاره کرد که با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

اولین جشنواره مجازی پیاده روی همگانی سراسری_کشور

برگزاری جشنواره مجازی پیاده روی همگانی سراسری_کشور از جمله برنامه های  "چهارمین جشنواره ملی فرهنگ و سنن ایرانی" بود که در فضای مجازی از طریق اپلیکیشن همراه گام انجام شد.

مجموعه  مستندهای «قزوین بگرد»

معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین در ادامه گفت: در راستای معرفی  مکان های تاریخی کهن شهر قزوین مجموعه  مستندهای «قزوین بگرد» در شش قسمت در مکان های تاریخی نظیر سردر عالی قاپو،خیابان سپه  اولین خیابان ایران،مسجد جامع عتیق،موزه مردم شناسی قجر،بازار تاریخی قزوین،مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدالسلطنه،کاخ موزه چهلستون تهیه و تولید شد و در فضای مجازی بارگذاری گردید.

تولید مجموعه های مستند معرفی غذاها،سنت ها و آئین های نوروزی در قزوین

وی تولید مجموعه مستند های معرفی آئین های نوروزی و جاذبه های غذایی کهن شهر قزوین شامل «باقلوا»،«قیمه نثار قزوین»،«سمنو پزان قزوین»،«نوروز نثال (نو سال)» و «چهارشنبه سوری» آئینی به قدمت تاریخ کهن ایرانی و تولید مستند طنز کرونا با موضوع « نه به دورهمی در دوران کرونا» توسط هنرمندان قزوینی را از دیگر اقدامات سازمان جهت معرفی هر چه بیشتر کهن شهر تاریخی قزوین ذکر کرد.

تولید سرود "سلام ایران" پیام اقوام ایران زمین به دیار کهن شهر قزوین

درافشانی اضافه کرد:همچنین سرود "سلام ایران" نیز توسط سازمان تولید  شد،در این  سرود مردم اهالی خونگرم گیلان از شمال ایران،هموطنان عزیز آذربایجان،کُرد های غیور و عرب های خوش زبان؛ نوروز ۱۴۰۰ و چهارمین جشنواره ملی فرهنگ و سنن ایرانی را به اهالی کهن شهر قزوین با زبان شیرینِ خود تبریک گفتند؛ این سرود در فضای مجازی بار گذاری شد.

اجرای برنامه های "کاروان ولایت"

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: با توجه به تقارن نیمه شعبان با نوروز 1400؛ سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری ویژه برنامه هایی با محوریت میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) در دستور کار خود قرار داد که از جمله این برنامه ها می توان به اجرای برنامه های شاد فرهنگی با عنوان"کاروان ولایت" اشاره کرد  که هنرمندان با استفاده از ظرفیت اتوبوس گردشگری به اجرای برنامه های مفرح و تبریک فرا رسیدن میلاد امام زمان (عج) در سطح برای شهروندان پرداختند.

پویش "هدیه به بقیه الله الاعظم(عج)"

درافشانی خاطرنشان کرد:پویش "هدیه به بقیه الله الاعظم(عج)" از دیگر برنامه های نوروزی بود که با موضوع « تقدیم یک کار خوب به نیت خشنودی امام زمان(عج)» در فضای مجازی انجام شد،تبریک اعیاد شعبانیه، مولودی خوانی و اجرای زنده سرود های مرتبط با اعیاد شعبانیه و  دف نوازی از جمله برنامه های کاروان ولایت بود.

مسابقه شعر خوانی مهدی موعود (عج) / مسابقه  "رمز بهار"

 

برگزاری مسابقه شعر خوانی با موضوع مهدی موعود (عج)  و برگزاری مسابقه  "رمز بهار" با محوریت میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) در فضای مجازی از دیگر اقدامات سازمان بود که به مناسبت محوریت میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) برگزار شد.

تبلیغات محیطی

وی در پایان افزود:طراحی و چاپ پوستر، چاپ بنر برای نصب بر روی سازه‌های شهری، تولید خبر و گزارش و ارسال آنها به خبرگزاری‌ها، مطبوعات محلی و سراسری و بارگذاری در پرتال شهرداری و همچنین کانال های و گروه ها در فضای از جمله اقداماتی است که در حوزه اطلاع رسانی و تبلیغات محیطی انجام شد.

پایان پیام.

 

 

تصاویر مرتبط