دوشنبه ۱۴۰۰/۰۶/۰۸

درافشانی:

حمایت از هنرمندان بومی در اولویت برنامه های فرهنگی شهرداری قزوین است

درافشانی،معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری قزوین گفت: حمایت از هنرمندان بومی از اولویت های فرهنگی شهرداری قزوین است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛ محمد درافشانی در حاشیه آئین تجلیل از هنرمندان عاشورایی صنایع دستی «هنر عاشقی» اظهار کرد: با رویکرد خوب اعضای شورای اسلامی شهر قزوین حمایت از هنرمندان را در دستور کار داریم و تجلیل از هنرمندان صنایع دستی، پیشکسوتان و تولیدکنندگان آثار فاخر در اولویت برنامه های فرهنگی قرار دارد.

درافشانی اضافه کرد: در خصوص حمایت از هنرمندان شهرداری متولی اصلی نیست اما احساس تکلیف می کنیم و در کنار سایر نهادها آنچه در توان داریم به کار می گیریم تا به اقتصاد هنر در قزوین کمک شود.

رئیس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین افزود: تلاش می کنیم با هماهنگی میراث فرهنگی و دستگاههای دیگر هر جا لازم بود از هنرمندان حمایت کنیم که در این راستا خرید آثار هنری و اهدای آن به مردم و سایر افراد و میهمانان برنامه های مختلف، برپایی نمایشگاههای هنری، معرفی آثار از کارهایی است که در دستور کار قرار گرفته است.

درافشانی در بخش دیگر از سخنانش افزود: امسال هفته فرهنگی قزوین با ماه محرم الحرام تقارن یافته است لذا برنامه های هفته فرهنگی قزوین با محتوای مذهبی_فرهنگی تدوین شده و همچنین به علت شیوع ویروس کرونا برخی برنامه ها در فضای مجازی و تعدادی از آنها نیز به صورت خیابانی و در فضای باز با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:یکی از برنامه های شاخص هفته فرهنگی قزوین، تجلیل از هنرمندان عاشورایی صنایع دستی است که امروز،هفتم شهریور ماه با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر برگزار شد.

درافشانی تصریح کرد: موزه خانه تاریخی مرحوم ابوترابی فضای بسیار مناسبی برای برپایی کارگاه و نمایشگاه هنری دارد و در این برنامه وسایل و اقلام عاشورایی از جمله صنایع دستی گره چینی، زره بافی، تابلوهای خوشنویسی،مشبک، منبت کاری، حجاری روی سنگ، آیینه کاری، گره چینی، سرمه دوزی، زره بافی، گلابتون، در معرض دید قرار گرفته است.

وی اضافه کرد:در این مراسم از اثر فاخر سرمه دوزی آیت الکرسی که در مدت سه سال توسط خانم حاتمی بافته شده است،رونمایی شد، در این اثر فاخر بیش از 10 کیلو و 800 گرم سرمه و مروارید بکار رفته است.

چهاردهمین همایش تجلیل از حافظان قرآن کریم شهر قزوین، برپایی فرهنگسرای عاشورایی، اجرای شبیه خوانی نینوا و تکیه گردانی  در محلات شهر قزوین، تکیه گردانی عاشورایی،تجلیل از ستایشگران شهید و رزمنده در دفاع مقدس، مسابقه قصه گویی عاشورا/شب شعر عاشورایی مسابقه کتابخوانی غروب خورشید، تقدیر از پیشکسوت ورزش باستانی، برگزاری مسابقه دارت از جمله برنامه های است که در هفته فرهنگی قزوین برگزار می شود.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط