سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۶/۱۶

درافشانی:

«هفته فرهنگی قزوین» شور حسینی را به شهر تزریق کرد

درافشانی،معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین گفت:به مناسبت بزرگداشت هفته فرهنگی قزوین ده ها برنامه فرهنگی_ مذهبی برنامه ریزی شد که از سوم تا نهم شهریور ماه سالجاری این برنامه ها با شعار «کهن دیار عاشقی ثارالله» در سطح محلات شهر قزوین و مناطق کم برخوردار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین؛ محمد درافشانی افزود: برنامه‌های امسال هفته فرهنگی قزوین بدلیل تقارن با دهه اول ماه محرم الحرام با محتوای مذهبی _فرهنگی و به علت شیوع ویروس کرونا در فضای مجازی و برخی از آنها نیز به صورت خیابانی و در فضای باز با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد.

چهاردهمین همایش تجلیل از حافظان قرآن کریم شهر قزوین

وی اظهار کرد:یکی از برنامه های فرهنگی و فاخری که برای این هفته از سوی مجموعه مدیریت شهری قزوین برگزار شد، اجرای چهاردهمین همایش تجلیل از حافظان قرآن کریم شهر قزوین بود.

درافشانی خاطرنشان کرد:در این همایش از هزار و 450 نفر حافظ قرآن در قالب دو هزار و 930 جزء تجلیل شد، البته به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی امروز، به صورت نمادین فقط از ۵۰ حافظ قرآن، ۲۵ مربی موسسه قرآنی و ۱۰ نفر مربی برتر تقدیر شد.

وی افزود:آئین تجلیل از حافظان قرآن کریم در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در بحث پرورش 10 میلیون نفر حافظ قرآن کریم،توسعه و گسترش فعالیت های قرآنی، ترویج و تبلیغ فرهنگ قرآنی و نهادینه کردن آموزه های قرآنی برگزار شد.

نگار گران عاشق، آئین تجلیل از هنرمندان عاشورایی

این مقام مسئول بیان کرد:همچنین به مناسبت هفته فرهنگی قزوین و ایام محرم الحرام ،آئین تجلیل از هنرمندان عاشورایی با عنوان «نگارگران عاشق» با هدف تکریم و تجلیل از هنرمندان در حسینیه شهید ابوترابی برگزار شد.

درافشانی اظهار کرد: در این مراسم از هفت هنرمند استادکار صنایع دستی هنرهای گره چینی، زره بافی، تابلوهای خوشنویسی،مشبک و منبت کاری، حجاری روی سنگ، آئینه کاری، گره چینی، سرمه دوزی، زره بافی، گلابتون در حسینیه ابوترابی تقدیر شد.

وی افزود: در این مراسم از یک اثر فاخر سرمه دوزی آیت الکرسی اثر سه بانوی هنرمند قزوین رونمایی شد، برای دوختن این اثر هنری 10 کیلو و 800 گرم سرمه و مروارید بکار رفته و دوخت آن حدود سه سال زمان برده است.

"روایتگری عاشورا و شبیه خوانی" و "تکیه گردی" در محلات شهر قزوین

رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری قزوین در ادامه گفت:اجرای شش برنامه «روایتگری عاشورا و شبیه خوانی» توسط گروه های روایی و نقالی با هدف احیای سنت شبیه خوانی، مراسم آئینی تعزیه و نقالی عاشورایی در سطح محلات کم برخوردار از دیگر برنامه های هفته فرهنگی قزوین بود.

درافشانی افزود:همچنین پنج برنامه "تکیه گردی" عاشورایی همراه با اهداء مدال خادم الحسینی به هفت نفر از نوجوانان پسر و دختر شهر قزوین از دیگر برنامه هایی بود که در این هفته برگزار شد و مورد استقبال شهروندان قرار گرفت.

برپایی فرهنگسرای عاشورایی

وی خاطرنشان کرد:از دیگر برنامه های هفته فرهنگی قزوین برپایی فرهنگسرای عاشورایی بود که ازششم الی دهم شهریورماه سال جاری در پیاده راه فرهنگی سبزه میدان برپا شد.

درافشانی اضافه کرد:این فرهنگسرا به منظور ترویج فرهنگ عاشورایی،شناساندن و ارتقای سطح دانش دینی شهروندان به ویژه کودکان و نوجوانان در خصوص واقعه کربلا و بیان اهداف قیام عاشورا برپا شد.

وی تصریح کرد:در این فرهنگسرای عاشورایی، خدمات فرهنگی در قالب غرفه های «کودک، ایستگاه نذر مهربانی، سلامت، پاسخ به سوالات دینی، توزیع بروشور آداب عزاداری و  فاصله اجتماعی، نمایشگاه عکس اینفوگرافی عاشورا، شهروندی، پرده خوانی، توزیع اقلام فرهنگی و سلامت، تجلیل از نوگلان حسینی و شعر خوانی» به شهروندان ارائه شد.

تجلیل از خانواده ستایشگران(مداحان) شهید و رزمنده در دفاع مقدس و  خانواده شهدای مدافع حرم

درافشانی بیان کرد: مراسم تجلیل از خانواده ستایشگران(مداحان) شهید و رزمنده در دفاع مقدس و  خانواده شهدای مدافع حرم  و تجلیل از خانواده شهدای سلامت از دیگر برنامه های این هفته بود که در راستای معرفی و شناخت گسترده تر مداحان شاهد و ایثارگر، شناخت بیشتر مردم و مسئولان  به اهمیت نقش مداحان در فرهنگ سازی عاشورایی و الگوسازی از شهدای ستایشگر عاشق مکتب حسینی در جامعه برگزار شد.

وی اضافه کرد:در این مراسم از 16 خانواده ستایشگر(مداح) شهید، 15 ستایشگر رزمنده در دوران دفاع مقدس و سه خانواده شهید مدافع سلامت تجلیل شد.

تقدیر از حاج حسین حاج ولیان پیشکسوت ورزش زورخانه ای و پهلوانی

این مقام مسئول افزود:همچنین همزمان با هفته فرهنگی با حضور سید مهدی کاظمی سرپرست شهرداری، حسین صلح جو و قاسم الهیاری از اعضای شورای اسلامی شهر در منزل حاج حسین حاج ولیان از سالها تلاش و سخت کوشی ایشان در عرصه ورزش زورخانه ای و پهلوانی تقدیر شد.

مسابقه کتابخوانی غروب خورشید

درافشانی بیان کرد:مسابقه کتابخوانی «غروب خورشید» از برنامه های هفته فرهنگی قزوین بود که با موضوع واقعه بزرگ عاشورا با هدف آشنایی عموم شهروندان به ویژه نسل جوان با اهداف قیام عاشورا و سیره حسینی در بستر فضای مجازی برگزار شد.

وی در خاتمه «اهدای کتاب و بسته های فرهنگی در محلات کم برخوردار »،«قصه گویی عاشورایی در فضای مجازی»،«برپایی نمایشگاه عکس اینفوگرافی عاشورا در محلات کم برخوردار»،«اجرای ویژه برنامه کوچه های حسینی در نواحی منفصل شهری«روضه خوانی در منازل شهداء و اهدای هدایای فرهنگی»،«برگزاری مسابقه دارت بانوان و آقایان ویژه پرسنل شهرداری در سالن ورزشی کوثر»،«برگزاری مسابقه دارت ویژه بانوان در بوستان ارکیده» و ... از دیگر برنامه های بود که به مناسبت هفته فرهنگی قزوین برگزار شد.

 

تصاویر مرتبط